Fulhamin omistajana aina viime kesään toiminut Mohamed Al Fayed on antanut oman arvionsa siitä, miksi 13 vuotta yhtäjaksoisesti pääsarjassa ollut seura joutuu hakemaan vauhtia ensi kaudella Championshipista.

Harrodsin omistajanakin tunnettu liikemies myi viime kesänä omistuksensa Fulhamista yhdysvaltalais-pakistanilaiselle Shahid Khanille.

Fayedin mukana Khanin ratkaisu poistaa seuran stadionilta Michael Jacksonin näköispatsas johti seuran putoamiseen. Patsas pystytettiin vuonna 2011 pop-tähden, jonka suuri fani Al Fayed oli, kunniaksi. Patsas lahjoitettiin viime syyskuussa Manchesterissa sijaitsevaan jalkapallomuseoon.

– Kun uusi omistaja päätti siirtää patsaan, sanoin ”selvä, mutta tulette katumaan vielä sitä”, Fayed kommentoi BBC:lle.

– Nyt uusi omistaja todellakin katuu sitä, koska varoitin tästä häntä. Sanoin, että tulette maksamaan tästä verellänne, koska ihmiset rakastivat sitä. Se oli suuri virhe, mutta hän on nyt maksanut siitä. Jos hän herää ja pyytää Jacksonia takaisin, en suostu siihen!