HJK-luotsi: ”Hieno fiilis päästä pelaamaan omien fanien edessä”
Kuva: Juha Tamminen
HJK nähdään lauantaina viikon tauon jälkeen kotikentällä. Vastassa on viime kauden pronssimitalisti VPS.
Klubi on ollut viime aikoina erittäin kovassa iskussa. Helsinkiläisillä on allaan kahdeksan peräkkäistä tappiotonta peliä, joissa ryhmä ei ole päästänyt edes yhtä maalia. Edelliskierroksella joukkue nappasi 0-0-tasapelin Rovaniemen Palloseuran vieraana.
– Tosi hieno fiilis päästä pelaamaan omien fanien edessä vieraspelien jälkeen. Treeneissä oli tänään hyvä virinä, vaikka pelaajat olivatkin selvästi fyysisesti ja henkisestikin vähän väsyneitä. Kaikista paistoi läpi, että huomenna on kotipeli ja se nosti mielialaa, sanailee päävalmentaja Mika Lehkosuo seuran verkkosivuilla.
HJK on viime otteluissa kierrättänyt miehistöään, joten matkapelien aiheuttama kuormitus ei pitäisi olla aivan niin suuri.
– Pääsimme vieraskiertueella vähän kierrättämään ja jakamaan peliaikaa pelaajien kesken. Vain muutama pelaaja on nyt joutunut koville peliminuuttien suhteen. Se ei välttämättä näy vielä seuraavissa peleissä, mutta pidemmällä aikavälillä vältämme näin loukkaantumisia.
. Saimme myös nuoria pelaajiamme ajettua sisään, sekä Alex Lehtinen että Fredrik Lassas pelasivat kiertueen aikana avauskokoonpanossa. He ovat toivottavasti tulevaisuudessa HJK:n tärkeitä pelaajia ja nämä ovat arvokkaita minuutteja sitä, ja miksei myös loppukautta, ajatellen, summaa Lehkosuo.
HJK:n sairastuvan osalta tilanne alkaa näyttää paremmalta. Gideon Baah, Veli Lampi ja Emerik Grönroos palaavat kokoonpanoon poissaolojen jälkeen. Poissa on edelleen Rasmus Schüller, joka parantelee leikkattua värttinäluun murtumaansa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- Tuomas Ollilan Paris FC putosi Ranskan cupista
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Jesse Joronen kerää kehuja Italiassa: ”Palermo on tehnyt loistavan hankinnan”
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- Tuomas Ollilan Paris FC putosi Ranskan cupista
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn