Eero Markkanen ensimmäisissä treeneissä Madridissa – varjossa 44 astetta
Kuva: Juha Tamminen
Real Madridin organisaatioon siirtynyt Eero Markkanen ei ole jäänyt kylmäksi uusissa maisemissa. Espanjassa riittää nimittäin lämpöä.
– Ensimmäiset harjoitukset, ja varjossa 44 astetta otti koville. Olen nyt ollut puolitoista viikkoa uuden joukkueeni mukana, ja vaikka jouduinkin uudelle pre-seasonille, niin virtaa ja intoa on riittänyt, Markkanen sanoo pelaajatallinsa OrsaSportin sivuilla.
– Joukkuekaverit ja oikeastaan kaikki täällä, ovat ottaneet hyvin vastaan, ja joukkueen pelaajat yrittävät kommunikoida kielimuurista huolimatta. Kuumuudessa treenaamiseenkin alkaa pikkuhiljaa tottumaan, eikä ikäväkään vaivaa. Ikävöin oikeastaan taivaalle pilviä, sillä en ole tainnut nähdä vielä ensimmäistäkään. No, samanlaista kuulemma Suomessakin!
Markkanen hikoilee Zinedine Zidanen alaisuudessa Madridissa. Eroja löytyy Suomeen ja Ruotsiin verrattuna.
– Me menemme treeneissä aika kovaa, futis on erilaista. Pelaajat ovat täällä pääasiassa teknisempiä ja täällä taklataan todella kovaa.
– Odottelen kauden alkua, mutta virallisista peleistä on vaikea sanoa mitään, sillä en vielä tiedä millä tasolla pelaamme. Valinta tulla tänne tuntuu samalta kuin valinnan tehdessä, oikealta! Markkanen painottaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin