Englannin Championship käynnistyy lauantaina. Fulhamin suomalaismaalivahti Jesse Joronen on lähellä seuran edustusjoukkueen ykköstorjujan tonttia, sillä hän pelasi maalivahdeista eniten Fulhamin harjoitusotteluissa.

– Se olisi suuri juttu. Haluan sitä, ja olen valmis siihen. Kokisin sen yhtenä virstanpylväänä, mutta yhtenä monien tulevien joukossa. Se ei tekisi minua vielä tyytyväiseksi. Nälkää riittää paljon pidemmällekin, kertoo Joronen HuippuFutis-sivuston erikoishaastattelussa.

Jorosen mukaan seuran tavoitteena on nousta heti takaisin Valioliigaan viime kevään putoamisen jälkeen.

Koko Jorosen piinapenkki-erikoishaastattelu luettavissa HuippuFutis-sivustolla. Sieltä selviää mm. se, miksi Joronen viihtyy kovaotteisen manageri Felix Magathin alaisuudessa.

Panu Markkanen
Twitter @PanuMarkkanen