Joukkuekaveri Arsenalista vertaa nykytähteä Thierry Henryyn: ”Aivan samalla tasolla jo”

Arsenalin otteet jatkuivat vaisuina viikonloppuna, mutta kuitenkin voitokkaana. Vieraspeli Sunderlandissa kääntyi Tykkimiehille kaksi kertaa pallon vastustajan jaloista ryöstäneen ja kaksi maalia tehneen Alexis Sanchezin ansiosta.
Joukkuekaveri Mathieu Flamini on verrannut chileläistaituria jo seuran historian tehomiehiin, mm. Thierry Henryyn, joka pitää seuran maaliennätystä nimissään.
– Sanchez on tuulahdus tuoretta ilmaa. Hän antaa niin paljon joukkueelle, enkä puhu vain hyökkäysasioista. En tiennyt entuudestaan, kuinka aktiivinen hän on pallottomana. Ei vain tekemällä tilaa muille, vaan hän auttaa myös puolustuksellisesti, Flamini kommentoi The Expressille.
Flaminia pyydettiin vertaamaan miestä Henryyn sekä aiemmin tykkimiehille yhtenä kautena yli 30 maalia tehneeseen Robin Van Persieen.
– Hän on huippupelaaja ja jättänyt jo merkkinsä. Mitä olen häntä nyt nähnyt, on hän aivan tasolla (Henryn ja RVP:n) kanssa. Hän osoittaa sen jokaisessa ottelussa maaleillaan ja työmoraalillaan.
– Hänen kova työntekonsa on meille kaikille muille esimerkkinä, mitä meidän on seurattava.
Arsenal on Valioliigassa viidentenä, kuitenkin jo yhdeksän pistettä kärkijoukkue Chelseasta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Skandaali Saksan yli 50-vuotiaiden sarjassa: Union Berlin syyttää paikallisvastustajaansa sopupelistä
- Uskomattomia tapahtumia Kolumbiassa: Valioliiga-legenda ei pystynyt enää juoksemaan, ampui silti joukkueensa mestaruuteen
- Inter-kapteeni Lautaro Martínez kurmotti joukkuekaveriaan medialle
- Puoli vuotta riitti: Cristiano Ronaldon aisapariksi isolla rahalla hankittu vahvistus siirtyy pois
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
- Puoli vuotta riitti: Cristiano Ronaldon aisapariksi isolla rahalla hankittu vahvistus siirtyy pois
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Inter-kapteeni Lautaro Martínez kurmotti joukkuekaveriaan medialle