ManU:n entinen kovanaama paljastaa: ”Puskin Peter Schmeichelia”

Menestykkäästi ManU:n kapteenina toiminut Roy Keane on kertonut elämäkerrassaan ottaneensa rajusti yhteen toisen seuralegendan Peter Schmeichelin kanssa aikoinaan.
Keanen, joka toimii nykyään Aston Villan apulaismanagerina, mukaan tanskalaisvahti sai silmänsä mustaksi tappelussa Hong Kongissa kesällä vuonna 1998 seuran harjoituskiertueen yhteydessä.
– Hän kertoi minulle: ”Olen saanut sinusta tarpeekseni. On aika pistää asiat järjestykseen”. Sanoin: ”Selvä”, ja sitten tappelimme, Keane kertoo The Second Half –kirjassaan Daily Mirrorin mukaan. Schmeichel menestyi myös maajoukkueessa, kun Tanska juhli EM-kultaa vuonna 1992.
– Se tuntui 10 minuutilta ja aiheutti paljon melua – Peter on iso kaveri. Hän oli tarttunut minuun, jolloin puskin häntä.
Manageri Sir Alex Ferguson ei ollut tyytyväinen, koska tappelulla oli herätetty matkalla mukana ollut ex-huippu Sir Bobby Charlton.
– Sir Alex sanoi, että olimme häpeäksi seuralle ja olimme herättänet Bobby Charltonin, joka oli tullut katsomaan mistä on kyse. Peter otti tappelusta vastuun, mikä oli hyvä asia. Kunnioitan häntä siitä.
Miehet pelasivat yhdessä ManU:ssa kuusi vuotta ja olivat voittamassa mm. kuuluisaa triplaa yhdessä keväällä 1999.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä