Suomessa eniten voittanut lopettaa lauantaina – ”En halua olla jarruna”
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		FC Inter ja HJK kohtaavat lauantaina Suomen Cupin loppuottelussa Sonera Stadionilla Helsingissä.
Aiemmin myös HJK:ta edustaneelle Inter-topparille Mathias Lindströmille ottelu on tuplafinaali, sillä ”Masse” jättää huippujalkapalloilun lauantain ottelun jälkeen.
Lindströmillä on ennestään seitsemän Veikkausliigan mestaruutta, kaksi Suomen Cupin voittoa ja kaksi Liigacupin voittoa.
Interin kotisivujen mukaan Lindström on täten eniten kultamitaleja voittanut pelaaja kautta aikojen Suomessa. Monista vaikeista loukkaantumisista huolimatta Lindström on ehtinyt pelata 282 Veikkausliigapeliä ja on tehnyt niissä 20 maalia.
Paraislaisen PIF:n kasvatti on urallaan pelannut FC Interissä, Allianssissa, Tampere Unitedissa, HJK:ssa ja nyt toistamiseen Interissä.
Syksyn 2005 Masse pelasi lainalla Norjassa Tippeliganin FK Fredrikstadissa, jota tuolloin valmensi legendaarinen Egil ”Drillo” Olsen.
Neljätoista vuotta kestäneen ammattilaisuran ohella Lindström on opiskellut ekonomiksi, ja myös journalistiopinnot ovat loppusuoralla. Hän arveleekin opintojen ja perheen täyttävän kalenterin lähiaikoina.
– Vaikeat polvivammat asettavat haasteita pitkälle harjoituskaudelle, sanoo 34 vuotta tammikuussa täyttävä Lindström.
– En halua olla jarruna nuorille pelaajille. Nyt on heidän vuoronsa astua esiin ja nostaa FC Inter takaisin sarjan huipulle. Olen hyvin ylpeä ja kiitollinen omasta jalkapallourastani. Nyt haluan käyttää joukkueurheilussa saamiani sosiaalisia taitoja hyväkseni elinkeinoelämässä, Lindström kertoo.
Lindström pelasi urallaan yhteensä 21 eri ikäluokkien maaottelua, joista aikuisena pelattu ottelu Meksikoa vastaan rankattiin B-maaotteluksi.
Vuonna 2002 ”Masse” valittiin alle 21-vuotiaiden maajoukkueen parhaaksi pelaajaksi. Lisäksi hänet on useana vuotena valittu Veikkausliigan tähdistöjoukkueeseen sekä sarjan parhaaksi puolustajaksi vuonna 2011.
Lähde: FC Interin kotisivut
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
 - Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
 - KuPS on Suomen mestari!
 - Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
 - Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
 - Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
 - Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
 - Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”
 - Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
 - Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
 
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
 - Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
 - Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
 - Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
 - Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
 - Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
 - Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
 - Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
 - Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
 - Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen