Arsenal hävisi sunnuntaina 1-2-lukemin Swansealle vieraissa vaikka joukkue ehti mennä tunnin kohdilla johtoon talismaaninsa Alexis Sanchezin osumalla.

Swansea nousi ensin rinnalla Gylfi Sigurdssonin vaparimaalilla ja vaihdosta vain sekunteja aiemmin kentälle tullut ex-Lyon-kärki Bafetimbi Gomis nousi korkeimmalle keskitykseen puskien voittomaalin vain kolmen minuuttia edellisestä.

Arsenal on sarjassa yhä viidentenä, sillä ennakkosuosikeistakin Chelseaa lukuun ottamatta kaikki ovat enemmän tai vähemmän kompuroineet pitkin syksyä.

Kakkosena oleva Southampton on toki vain neljä ja kolmantena oleva Manchester City on kahdeksan pistettä Chelsean perässä. City lienee materiaalinsa puolesta todellisempi haastaja mestaruudesta pitkän kauden aikana, mutta ero on jo merkittävä.

Arsenal-luotsi Arsene Wenger heitti jo pyyhkeen kehään mestaruuden suhteen ojentaen sen jo Chelsealle.

– Chelsean pistekeskiarvolla ollaan menossa 100 pisteeseen, Jos katsotaan heidän saavuttamiaan pisteitä nyt ja he pitävät pakettinsa kasassa, ei kukaan saa heitä enää kiinni, se on varmaa, Wengeria siteerattiin Daily Mailissa.

– Valioliigassa ei näytä olevan yhtäkään joukkuetta, joka voisi haastaa heidät tällä hetkellä.