Vatsalla tehty maali ei lohduttanut Huuhkaja-tähteä – ”Turpiin tuli taas…”
Kuva: Getty Images
Düsseldorfin maalitykki Joel Pohjanpalo onnistui sunnuntaina viimeistelyssä, mutta johtomaalikaan ei auttanut jälleen karmeita virheitä puolustuksessa tehnyttä Fortunaa. Nürnberg iski 1-3 vierasvoiton ja aiheutti Düsseldorfille jo toisen perättäisen kotitappion.
– Turpiin tuli taas… Ei ole todellakaan mennyt suunnitelmien mukaan nämä kevätkierroksen kolme peliä. Ensin otimme taistelupisteen vieraista, mutta on tullut kaksi kotitappiota putkeen maalein 2-6. Ei ole hurrattavaa siinä, Pohjanpalo sanoi SuomiFutis-sivustolle.
– En tiedä, mitä on tapahtunut. Pre-season oli meiltä erinomainen ja pelasimme esimerkiksi Baselia ja Dortmundia vastaan tasaiset pelit. Nyt teemme sellaisia virheitä, joita ei vain tällä tasolla saa tulla. Jotain pitää taas tapahtua ja kurssi pitää saada käännettyä.
[nosto tasoitus=”oikea”]En tiedä, mitä on tapahtunut. Pre-season oli meiltä erinomainen.[/nosto]Pohjanpalo manasi vastustajalle annettuja helppoja maaleja. Hän teki johtomaalin, mutta sitten tahti muuttui kentällä.
– Johtomaalimme jälkeen pelimme hajosi. Sitten päästimme vastustajan tasoihin helpolla maalilla. Pallo pomppi rankkarialueellamme vaikka kuinka kauan eikä sitä putsattu pois. Vastustajan johtomaali tuli merkkausvirheestämme. Kaiken piti olla kunnossa edellisen kotitappion jälkeen, mutta eivät päästetyt maalit paljoa niistä eronneet, Pohjanpalo laski.
Joel Pohjanpalon kauden yhdeksäs maali ei ollut maailman kaunein, mutta maalintekijän maali se oli.
– Tuli keskitys, joka jatkettiin takatolpalle. Olin saanut vartijan karistettua ja ohjasin pallon sisään vatsallani. Maali kuin maali… mikään kovin kaunis se ei ollut, Pohjanpalo naurahti.
– Mutta ei se paljoa lohduta, kun pisteitä tuli tänään tasan nolla.
Kuvia Pohjanpalon maalista löytyy täältä.
Matti Heikkilä
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Chelsean naiset saivat uuden omistajan urheilumaailman huipulta
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Joel Pohjanpalo tehoili ja oli taas voiton takuumies – Jesse Joronen sai myös ylistystä
- Veikkausliiga-pelaaja on tilaston valossa lähellä Euroopan huippua
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- KuPSille uusi hyökkääjä Ruotsista
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- Veikkausliiga-pelaaja on tilaston valossa lähellä Euroopan huippua
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Joel Pohjanpalo tehoili ja oli taas voiton takuumies – Jesse Joronen sai myös ylistystä
- Rennesin manageri syyttää Arsenalin lainapelaajaa Ethan Nwaneria ”hyökkäyksestä” Glen Kamaraa vastaan
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa
- KuPSille uusi hyökkääjä Ruotsista
- Fabrizio Romano: Kolumbialaistähti James Rodríguez siirtyy MLS:ään
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Eveliina Summanen saavutti hienon rajapyykin Tottenhamissa – ”Tämä merkitsee paljon”