Harvinainen tapaus: Veikkausliigaseura lähtee kauteen täysin suomalaisvoimin

© Kuva: Juha Tamminen

HIFK lähtee tulevaan Veikkausliigakauteen täysin kotimaisin voimin. Edellisen kerran FC Honka lähti kauteen täysin kotimaisella joukkueella kaudella 2007.

– Alusta alkaen tavoitteenamme oli tehdä kotimainen joukkue, jossa jokainen pelaaja taistelee IFK:n puolesta joukkueena. Haluamme viedä kotimaista jalkapalloa eteenpäin, sillä Suomessa on erittäin paljon hyviä ja potentiaalisia pelaajia, HIFK:n urheilutoimenjohtaja Henri Määttä kertoo seuran verkkosivuilla.

– Tarkoituksena on myös seurata seuran omia junioreita, joissa ollaan tehty todella hyvää työtä. Tavoitteena on sitä kautta saada uusia pelaajia edustusjoukkueen rinkiin.

HIFK:lla on nyt pelaajasopimukset kolmen maalivahdin sekä 21 kenttäpelaajan kanssa.

– Joukkueemme on erinomainen Veikkausliigaan. Saimme kaikki ne pelaajat, jotka halusimme. Joukkueessa on hyvä sekoitus nuorta, potentiaalista ja nälkäistä pelaajaa, joiden tavoitteet ovat ulkomailla. Sen lisäksi meillä on kokeneita ja rutinoituneita pelimiehiä, jotka pystyvät omalla kokemuksellaan ja näkemyksillään auttamaan koko joukkuetta, Määttä sanoo.

– Tällä kaudella näemme mihin se riittää. Uskon, että pitkälle.

» Katso Veikkausliigan kaikki ottelut suorana Ruudusta!

Kertoimet ottelulle HIFK - RoPS 19.10.2019