Italiassa häly ulkomailla syntyneiden maajoukkuekutsuista: ”En näe sitä ongelmana”

Italiassa on noussut hälyä, kun päävalmentaja Antonio Conte nosti ryhmäänsä kaksi ulkomaista syntyperää olevaa pelimiestä maajoukkueeseen. He ovat Sampdorian Eder ja Palermon Franco Vasquez, jotka ovat kotoisin Brasiliasta ja Argentiinasta, mutta ovat saaneet maan edustusoikeuden.
Inter Milanin päävalmentaja Roberto Mancini muun muassa on ollut kriittinen muualla syntyneiden pelimiesten nostamisesta maajoukkuerinkiin. Italiassa asia ei ole kuitenkaan mitenkään erityinen. Aiemmin vastaavia pelaajia ovat olleet mm. Mauro Camoranesi, Thiago Motta ja Amauri.
Juventus-toppariAndrea Barzagli ei näy nykytilanteessa ongelmaa.
– En sanoisi ulkomailla syntyneiden pelaajien olevan ongelma maajoukkueessa. Heitä on aina ollut ja tähän asiaan on kansainvälisiä sääntöjä. Jos jotkut pelaavat ovat niiden perusteella valittavissa ja heidät valitaan, on taustalla heidän erinomainen menestyminen liigassa. He ovat siten ansainneet paikkansa ”Azzurrin” paidassa, Soccerway-sivustolla siteerattiin miestä.
– En näe tässä syytä kiistaan. Näin on aina ollut ja emme tosiaankaan ole ainoana maajoukkueena tekemässä tätä. Jos he pystyvät auttamaan meitä menestymään, ovat he tervetulleita.
Kotimaan juniorityöhön pitää yhä satsata
Samaan hengenvetoon Barzagli kuitenkin toivoo seuroilta mahdollisuuksia myös nuorille italialaistalenteille.
– Toivon että sekä maajoukkueessa että myös seurajoukkueissa annetaan mahdollisuuksia nuorille italialaislupauksille. Ehkä välillä ylikäytämme ulkomaalaisia, jotka eivät ole kummoisia vahvistuksia ja italialaiset istuvat heidän vuokseen vaihdossa.
– Antaisin mieluummin mahdollisuuden omille lupauksille, antaen heille mahdollisuuden kasvaa ja kehittyä mestareiksi.
Italia kohtaa Bulgarian EM-karsintapelissä lauantaina ja Englannin ystävyysottelussa seuraavana tiistaina.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana