KTP teki Helsingissä minkä lupasi – ”HJK on hyvä joukkue, mutta…”
Kuva: Juha Tamminen
FC KTP piti keskiviikkona lupauksensa – se ei tosiaan tullut keskiviikkona Helsinkiin HJK:n vieraaksi vain puolustamaan.
Prässäsitte välillä peräti viidellä tai kuudellakin pelaajalla. Ilmeisesti se oli tarkkaan suunniteltu juttu?
– Ilman muuta. Kyllä me halutaan tällä kaudella prässätä jokaisessa pelissä. HJK on hyvä joukkue, mutta ei Suomessa ole jengiä, jota ei voisi prässätä. Jos pelaajalla on selkä meidän maalia kohti, niin me isketään kiinni, valotti joukkueen kapteeni Valeri Minkenen keskiviikkoiltana SuomiFutis-sivustolle.
KTP on aloittanut kauden nousijajoukkueeksi suhteellisen hyvin. Kaksi tasuria ja kaksi täpärää tappiota, mutta maaleja on syntynyt vasta yksi.
– Tiedän, että me pystytään saamaan pisteitä. Nämä ovat erittäin, erittäin harmittavia loppuja, Minkenen sadatteli HJK:n Demba Savagen 88. minuutilla iskemää voittomaalia.
Sunnuntaina kotkalaisjoukkue yrittää pistesarakkeeseensa täydennystä, kun nollakerholainen VPS saapuu halki Suomen Arto Tolsa Areenalle.
Lue myös: HJK-kolmikko kävi saunassa kesken KTP-pelin!
Pekka Mäntylä, Helsinki
Twitter: @pjmant
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Juventuksen valmentajasekoilun kova hinta: maksaa palkkaa kolmelle päävalmentajalle vielä kaksi vuotta
- Päättikö Jari Litmanen uransa vihdoin? – ”Viimeinen unelmani jalkapalloilijana”
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Iso takaisku! Kevin de Bruyne pitkälle sairauslomalle
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Katso: Onni Valakari maalinteossa – San Diego aloitti MLS:n pudotuspelit voitolla
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- Katso: Adrian Svanbäck iski komean maalin Allsvenskanissa
- Fanit protestoivat – kohussa ryvettynyt tähti päätyi rajuun ratkaisuun
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Jättimäinen käänne Serie A:n mestaruustaisteluun? ”Joku on kironnut meidät”
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta