IFK:n kapteeni harmitteli avausjakson tilannetta: HJK:n pelaajakin myönsi pallon käyneen maalissa
Kuva: Juha Tamminen
HJK puristi helatorstaina niukan 1-0-voiton kotonaan Ahvenanmaalta Helsinkiin asti matkanneesta IFK Mariehamnista.
Klubin voittomaalin iski ottelun 69. peliminuutilla vajaa kuukausi sitten Englannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelanneesta Blackpoolista helsinkiläisten riveihin siirtynyt Formose Mendy. Japanilaistaituri Atomu Tanaka tiputti pallon takaviistoon Mendylle, joka sijoitti pallon 16-alueen rajalta tarkasti oikeaan alanurkkaan ohi Otso Virtasen.
Ottelun avauspuolikkaalla nähtiin kyseenalainen tilanne, kun IFK:n Diego Assis pommitti kovan laukauksen kohti HJK:n maalia. Ruotsalaisveskari Daniel Örlund torjui pallon vaivoin maaliviivan tuntumasta kohti päätyrajaa, jonka jälkeen peli jatkui normaalisti. Saarelaisten kannattajajoukko reagoi tilanteeseen voimakkaasti ja vaati erotuomaristoa viheltämään maalin, mutta tuloksetta.
Ottelun jälkeen IFK:n leirissä harmiteltiin kyseistä tilannetta. Lähellä HJK:n maalia olleet IFK:n pelaajat olivat vahvasti sitä mieltä, että pallo kävi maalissa.
– Aika tasaista vääntöä, mutta kyllä Klubi oli hiukan parempi. Maalit kuitenkin ratkaisevat. Kuulin kyllä, että meillä oli yksi pallo sisällä, IFK:n kapteeni Jani Lyyski sanoi SuomiFutis-sivustolle ottelun jälkeen.
Topparina pelaava Lyyski ei itse nähnyt tilannetta lähietäisyydeltä, mutta kuuli asiasta jälkeenpäin joukkuetovereidensa suusta. Myös HJK:n pelaajistosta myönnettiin Lyyskin mukaan pallon käyneen sisällä.
– Kuulin lähellä olleilta jätkiltä ja joltain HJK:n pelaajaltakin, että se oli linjan yli, Lyyski kertoi.
Suomen sarjoissa ei ole käytössä maaliviivateknologiaa, joka selvittää, kävikö pallo maalissa vai ei. Lyyski ei osannut sanoa, pitäisikö Suomeen harkita nykyisen teknologiakehityksen aikaansaannoksen hankkimista.
– Hyvä kysymys. Tai sitten pitää hankkia nopeampia linjatuomareita, Lyyski nauroi, ja jatkoi:
– Nyt vastaus on kyllä. Toivottavasti joskus käy toisinkin päin.
IFK Mariehamn ei ole koskaan onnistunut voittamaan HJK:ta Veikkausliigan ottelussa Helsingissä. Seuraavan kerran saarelaisille tarjoutuu tilaisuus näyttää osaamisensa Klubia vastaan 1.8., kun hallitseva Suomen mestari matkustaa Maarianhaminaan.
Helatorstaina Veikkausliigassa pelataan kuusi ottelua. Kolme ottelua on jo pelattu, loput kolme alkavat klo 18:30.
Veikkausliigan tulokset klo 14 alkaneista otteluista:
HJK-IFK Mariehamn 1-0
Ilves-HIFK 1-1
SJK-VPS 2-0
Klo 18:30 torstaina alkavat ottelut:
FC Inter-FC KTP
FF Jaro-FC Lahti
RoPS-KuPS
Christos Zavros
Twitter @CZavros
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Chelsean naiset saivat uuden omistajan urheilumaailman huipulta
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Joel Pohjanpalo tehoili ja oli taas voiton takuumies – Jesse Joronen sai myös ylistystä
- Veikkausliiga-pelaaja on tilaston valossa lähellä Euroopan huippua
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- KuPSille uusi hyökkääjä Ruotsista
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Portugalin maajoukkuepelaaja: Cristiano Ronaldo joukkoineen saa epäreilua etua päättäjiltä – ”Jotkut asiat vain on käsikirjoitettu”
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä
- Ilveksen 18-vuotias lupaus vaihtaa seuraa