Andrea Pirlo debytoi maalijuhlassa – toinen maailmanmestari ratkaisuroolissa
Kuva: Getty Images
Italialainen Andrea Pirlo pelasi eilen ensimmäisen ottelunsa Yhdysvaltojen MLS-sarjassa New York Cityn paidassa joukkueen voittaessa Orlando Cityn 5-3 kotikentällään. Maaleista peräti seitsemän tuli toisella puoliajalla.
Ensimmäisen puoliajan ainoan maalin teki maailmanmestaruuden Espanjan kanssa vuonna 2010 voittanut David Villa, joka osui myös kertaalleen toisella puoliajalla. Vierasjoukkueesta vahvimmin nousi parrasvaloihin vasta 20-vuotias kanadalaishyökkääjä Cyle Larin, joka iski hattutempun.
57. minuutilla vaihdosta kentälle tullut italialaislegenda pääsi ottelussa esittelemään etenkin huikeaa syöttövalikoimaansa. Pirlo oli myös käynnistämässä kahta maaliin johtanutta hyökkäystä yksinkertaisilla peliä edistävillä syötöillään.
Sekä 3-2- että 4-2-maaleissa Pirlo pyörähti itsensä vapaaksi keskikentällä ja antoi pallon Kwadwo Pokulle, joka taas jakoi pallon maalintekijälle, ensin Villalle ja toisessa osumassa Thomas McNamaralle.
Italialaismaestro oli innoissaan faneilta saamastaan vastaanotosta. Fanit vaativat huudoillaan Pirloa kentälle jo ensimmäiselle puoliajalla.
– Se oli mahtavaa, koska huomasin fanien haluavan minun pelaavan. Kun pääsin kentälle, oli mahtavaa kuulla suosionosoitukset. Se oli erittäin tunteellista, ja arvostan sitä todella paljon, toteaa Pirlo New York Cityn verkkosivuilla.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaikki Nations Leaguesta 2026–2027
- Virallista: IF Gnistan lainasi pelaajan Helsingborgista
- Benji Michel lähtee HJK:sta – jätti jo jäähyväisensä
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös
- Inter vahvistuu Ruotsista saapuvalla hankinnalla
- Glen Kamaran valmentaja vaihtumassa
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Virallista: HJK vahvistaa hyökkäystään – ”Tuo kentälle erilaisen vaihtoehdon”
- Haastattelu: Valentín Gasc kertoi mielipiteensä maineestaan – ”Olen kuullut paljon puhetta siitä”
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- ESPN: Cristiano Ronaldolta uusi päätös
- Oho! Huuhkajien tähtipelaajat julkistivat uuden alasarjaseuran
- Maailman suurimman jalkapallostadionin rakennustyöt on aloitettu – operaatiolla hurja hintalappu
- Valmentaja vahvisti: Allsvenskan-seura keskustelee Otso Liimatan kanssa
- Haastattelu: Valentín Gasc kertoi mielipiteensä maineestaan – ”Olen kuullut paljon puhetta siitä”
- Benji Michel lähtee HJK:sta – jätti jo jäähyväisensä
- Nyt on kova juttu – Benjamin Källman maalipörssin kärkeen!
- Malediivien liigassa poikkeuksellisen härski temppu putoamisen välttämiseksi
- Inter vahvistuu Ruotsista saapuvalla hankinnalla
- Sarjanousija TPS vahvistuu HJK:n jättiläisellä