Mestarien liigassakin esiintyvän Bundesliiga-seuran päävalmentaja erosi

Saksan Bundesliigan viime kauden kolmonen Borussia Mönchengladbach on aloittanu tkauden kehnosti ja seura tiedotti myöhään sunnuntaina päävalmentaja Lucien Favren eronneen.

Seuran urheilujohtaja Max Eberl kertoo, että sveitsiläisluotsiin oli yhä suuri luotto heikosta kauden alusta huolimatta. Mönchengladbach on hävinnyt kaikki viisi sarjapeliään ja viikolla joukkue hävisi 0-3-lukemin Sevillalle Mestarien liigassa.

57-vuotias valmentaja luotsasi seuraa kesästä 2011. Hän on aiemmin lutosannut Saksassa Hertha Berliniä ja kotimaassaan mm. Zürichia ja Servetteä. Hänet valittiin Saksassa vuoden valmentajaksi vuonna 2009, kun oli luotsannut Herthan neljänneksi kaudella 2008-2009. Seuraava kausi alkoi vaikeasti ja mies sai kenkää jo syyskuun lopulla.