Chelsean siirtotoive tuskin toteutuu – ”Unelma voittaa scudetto”
Kuva: Getty Images
Gonzalo Higuainin agentti vakuuttaa pelaajan olevan tyytyväinen elämäänsä Napolissa, eikä muutosta ole luvassa.
Argentiinalaiskärki on yhdistetty siirtohuhuissa Chelseaan, joka kaivaisi uutta terää hyökkäykseensä. Chelsean hyökkääjillä ei ole ylpeydenaihetta tehoillaan – Diego Costa on tehnyt kaksi osumaa, Radamel Falcao yhden ja Loic Remyn saldona Valioliigassa on tältä kaudelta vaatimaton nolla.
Jos Jose Mourinho ei saa potkuja, saa hän mahdollisuuden rakentaa joukkuetta uusiksi tammikuussa. Ja niinpä esimerkiksi Higuain on yhdistetty joukkueeseen. Siirtoa huhujen mukaan yritetään jo tammikuussa, mutta ensi kesänä lienee vaihtoehdoista todennäköisempi.
Hyökkääjätähden asianhoitaja ja veli Nicolas ei kuitenkaan usko tällaiseen siirtoon.
– Kolme vuotta sitten Gonzalo valitsi Napolin, ja sen voi nähdä miten paljon tämä seura merkitsee hänelle sen perusteella mitä hän tekee kentällä, asianhoitaja selvitti Radio Crc:lle goal.comin mukaan.
Higuain ei kuitenkaan haaveile seurasiirrosta vaan Serie A:n voitosta.
– Hänen unelmansa, heti ensimmäisestä päivästä Napolissa, on ollut voittaa scudetto Napolille.
Argentiinalaisella on kulkenut tällä kaudella, sillä kasassa on jo yhdeksän liigamaalia. Napoli on myös liigan kärkitaistelussa mukana, joten unelma scudettosta ei ole suinkaan mahdoton.
Higuain on pelannut Napolissa kesästä 2013 lähtien. Ennen tuota siirtoa hyökkääjä edusti Real Madridia.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Maalitykki jättää VPS:n
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Huuhkajien luottomies päättää maajoukkueuransa
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Pelaako Lionel Messi MM-kisoissa? Nämä sanat herättävät huolta
- Haastattelu: Huuhkajiin tähtäävä Timo Stavitski juhlii Allsvenskanin mestaruutta – ”Tämä on mulle aivan upea juttu”
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Tanska murskasi Helmarit – vieraspeli jätti valjun maun
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Sky: Matias Siltanen kiinnostaa Saksassa – neuvottelut käynnissä
- Maalitykki jättää VPS:n
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Haastattelu: Huuhkajiin tähtäävä Timo Stavitski juhlii Allsvenskanin mestaruutta – ”Tämä on mulle aivan upea juttu”
- Juventuksen valmentajasekoilun kova hinta: maksaa palkkaa kolmelle päävalmentajalle vielä kaksi vuotta
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Huuhkajien luottomies päättää maajoukkueuransa
- Interin maalivahti ajoi autoa kuolonkolarissa, jossa on menehtynyt iäkäs mies
- Pelaako Lionel Messi MM-kisoissa? Nämä sanat herättävät huolta