Liigaseura jatkoi keskikenttäpelaajansa sopimusta: ”Odotan joukkueelta ja itseltäni paljon parempaa”

Vaasan Palloseura on tehnyt kahden vuoden pituisen pelaajasopimuksen Juho Lähteen kanssa.
Elokuussa kesken kauden lainasopimuksella Vepsuun SJK:sta liittynyt lähde oli vaasalaisten luottopelaajia loppukauden aikana.
– Vaikka olen pelannut täällä vasta vähän aikaa, on toiminnasta saanut erittäin ammattimaisen ja hyvän kuvan. Tosi hyvät fiilikset, Lähde iloitsee VPS:n sivuilla.
Viime kaudella Norjaan karanneen Admir Catovicin korvaajaksi hankittu keskikenttäpelaaja sopeutui nopeasti joukkueeseen. Lähde teki VPS-paidassa yhden maalin ja antoi kolme maaliin johtanutta syöttöä.
– Juho on juoksuvoimainen ja hän pystyy pallollisella pelillä auttamaan paljon joukkuetta. Lisäksi hän on monikäyttöinen, koska hän kykenee pelaamaan sekä keskellä että laidalla, VPS:n päävalmentaja Petri Vuorinen sanoo seuran sivuilla.
Viime kaudella säilymiskamppailun edukseen vasta kalkkiviivoilla kääntäneellä Vepsulla on ensi kaudella kasvojen pesun aika.
– Odotan joukkueelta ja itseltä paljon parempaa kuin viime kaudella, Lähde lataa.
Töiden lisäksi Lähde opiskelee Vaasassa. Hän on aloittanut syksyllä yliopistossa hallintotieteiden parissa.
– Nyt on viimeiset viikot painettu paljon kouluhommia. Onneksi näitä saa tehdä aika paljon etänä sitten kun treenit alkaa.
24-vuotias Lähde on pelannut Veikkausliigassa 141 ottelua, joissa syntynyt yhteensä 16 maalia. VPS:n lisäksi Lähde on edustanut liigaurallaan Turun Palloseuraa ja Seinäjoen Jalkapallokerhoa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana