Ruotsin ja Tanskan ottelupari vielä täysin auki – ”Olen iloinen voitosta, mutta…”
Kuva: Getty Images
Ruotsin ja Tanskan EM-jatkokarsinta on kaikkea muuta kuin taputeltu ensimmäisen osan jälkeen.
Ruotsi katkaisi perjantai-iltana viiden ottelun mittaisen voitottoman putkensa Tanskaa vastaan ja laittoi taululle 2-1-lukemat. Numerot olisivat voineet olla edullisemmatkin kotijoukkueelle, sillä isännät johtivat peliä parhaimmillaan 2-0.
Ruotsi sai ensimmäisen jakson loppuun tärkeän avaumsaalin, kun Emil Forsberg iski maaottteluransa ensimmäisen tärkeään paikkaan. Jo ensimmäisellä jaksolla Zlatan Ibrahimovicilla oli ollut omat paikkansa, mutta toisella jaksolla verkko heilui. Ruotsin kapteenikaan ei ollut koskaan osunut Tanskaa vastaan, mutta 50. minuutin rangaistuspotku muutti tilanteen.
Tanska sai tärkeän lohtumaalin Nicolai Jørgensenin osuttua 80. minuutilla.
– Olen iloinen voitosta – se tuntuu hyvältä, koska suuret tulokset ovat puuttuneet viime peleistämme. Tämän sanottua olen kuitenkin pettynyt, kun päästimme maalin. Olimme väsyneitä toisella jaksolla, ja Tanska käytti vaihtonsa hyvin, kun kaksi vaihtomiehistä järjesteli maalin, Ruotsin luotsi Erik Hamrén kertoi Uefalle.
Ottelupari on täysin auki, kun seuraava osa mitellään Tanskanmaalla. Ruotsi on kärsinyt jonkin verran loukkaantumisista, ja tilannetta pahensi entisestään Mikael Antonssonin ensimmäisellä jaksolla saatu vamma. Yhden vaihdon käyttäminen ensimmäisellä 45-minuuttisella selitti myös Ruotsin väsymistä ottelun pitkittyessä.
Eilen pelasivat myös Ukraina ja Slovenia. Ukraina kirjasi 2-0-voiton nimiinsä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Haastattelu: Jacob Friis, onko Huuhkajat mennyt alaisuudessasi eteenpäin?
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa
- Adam Ståhl ei ole katunut valintaansa – haluaa enemmän vastuuta Jacob Friisiltä: ”Valmentaja tekee päätökset…”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Adam Ståhl ei ole katunut valintaansa – haluaa enemmän vastuuta Jacob Friisiltä: ”Valmentaja tekee päätökset…”
- Katso: Robin Lod maalinteossa MLS:n pudotuspeleissä