Hyökkäävää jalkapalloa vaaditaan – ”Enempää en voi tehdä kuin oikea pakki maalinteossa 97. minuutilla”
Kuva: Getty Images
Englannin FA cupin neljännen kierroksen lauantain otteluiden suurin ”cupset” oli eittämättä Shrewsburyn nousu viime hetkillä tappioasemasta 3-2-voittoon Sheffield Wednesdaysta.
Ykkösliigan joukkue jatkaa näin suorastaan historiallisesti 16 parhaan joukkoon FA cupissa. Tapa jolla voitto tuli jätti tuskin ketään kylmäksi. Myöhäisen tasoituksen jälkeen Shrewsbury iski vielä voittomaalin syvällä lisäajalla.
– Ihmiset haluavat hyökkäävää jalkapalloa. Enempää en voi tehdä kuin että oikea laitapakkini on päättämässä keskitystä ottelun 97. minuutilla. Shrewsburyn manageri Micky Mellon heitti BBC Sportille viitaten Jack Grimmerin viime hetkien voittomaaliin.
Fulhamista lainalla oleva Grimmer oli ennen lauantaita tehnyt vain yhden maalin ammattilaisurallaan.
Mellonin mukaan cup-unelma ei ole vain unelmaa, vaan myös selkeä tavoite.
– Kun tämä seura on mukana tällaisissa otteluissa ja haastamassa Sheffield Wednesdayta cupin viidennelle kierrokselle pääsystä, se on juuri se paikka jossa meidän pitää olla.
LUE MYÖS:
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Käsittämätön tilanne tallentui videolle – kärry jyräsi ex-valioliigapelaajan
- Haastattelu: Piotr Parzyszek nauttii elämästään Kuopiossa
- Yllätys: Tällaista roolia Zinedine Zidane kaavailee Kylian Mbappélle
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Cristiano Ronaldon lähin uhkaaja on pulassa – tilasto paljastaa totuuden tuloskunnosta
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Haastattelu: Piotr Parzyszek nauttii elämästään Kuopiossa
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Tragikoominen näky – IFK Mariehamnin toppari miinoitti joukkueensa loppukauden