Seura hyllytti Joel Pohjanpalon – ”Hyväksyn rangaistuksen”
Kuva: Getty Images
Suomen futismaajoukkueen hyökkääjä Joel Pohjanpalo on hyllytetty seurajoukkuestaan Fortuna Düsseldorfista viikon ajaksi. Hän ei voi osallistua muun miehistön mukana treeneihin eikä otteluihin. Lisäksi Huuhkaja-kärjelle määrätään ”tuntuva sakko”. Seura tiedotti asiasta maanantaina.
– Joel on käytöksellään Karlsruhe-ottelun jälkeen aiheuttanut haittaa seuralle ja joukkuekavereille, seuran manageri Rachid Azzouzi kommentoi Fortunan nettisivuilla.
Bild-lehti julkaisi tänään maanantaina ison jutun kuvan kera siitä, kuinka Pohjanpalo oli tappion jälkeisenä yönä juhlinut paikallisessa pintaliitopaikassa, jonne koko joukkueelle oli annettu porttikielto (lue uutisemme).
Pohjanpalo ilmoitti seuran tiedotteessa ja Twitter-tilinsä kautta hyväksyvänsä rangaistuksen.
– Olen hyväksynyt seuran minulle antaman rangaistuksen. Olen erittäin pahoillani käytöksestäni seuraa ja kaikkia faneja kohtaan ja haluan pyytää anteeksi, Pohjanpalo lausui.
– Olen tehnyt virheen. Nyt minun on annettava kaikkeni U23-joukkueen parissa, jotta ansaitsisin uuden tilaisuuden päästä takaisin edustusmiehistöön.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan