Video: Milanin legendaarinen höyrypää ei hillitse hermojaan valmentajanakaan: Avokämmentä apuvalmentajalle!
Kuva: Getty Images
AC Milania 1999–2012 edustanut ja sveitsiläisen Sionin riveissä 2013 peliuransa päättänyt Gennaro Gattuso ei ole oppinut hillitsemään itseään valmentajaksi siirryttyäänkään.
Peliurallaan Gattusolla riitti yhteenottoja vastustajien, tuomareiden ja omien pelikavereidenkin kanssa.
Milanon derbyssä vuonna 2009 Gattuso otti muistettavan punaisen kortin kahden varoituksen myötä. Erityistä toisessa keltaisessa kortissa oli, että Gattuso oli jo ehtinyt pyytää vaihtoa ja pelikatkoa odottaessaan hän ehti lanata Inter Milanon Wesley Sneijderin täysin merkityksettömässä keskialueen pallontavoittelutilanteessa. Suihkuun marssiessaan Gattuso vielä kehtasi urputtaa omalle valmentajalleen oman hölmöilynsä päätteeksi.
Nyt Gattuso on siirtynyt valmentamaan Italian kolmannen tason joukkuetta Pisaa, joka kamppailee sarjan kärkisijasta ja noususta seuraavalle tasolle.
Pisa kaatoi kärkikamppailussa viikonloppuna sarjajohtaja SPAL:in, mutta viime minuuteilla Gattuso ei hillinnyt hermojaan, vaan antoi tuntemattomasta syystä apuvalmentajalleen läpsäisyn kasvoille.
Ottelun päätyttyä Gattuso ryntäsi juhlimaan voittoa muun valmennustiimin sekaan, mutta ei ollut huomaavinaankaan läpsäisemäänsä kakkosvalmentajaa.
Oi jalkapalloa ja tunnekuohuja!
Katso video Gattuson läpsäisystä tästä.
LUE MYÖS:
- Näin Jani Honkavaaran tähtihyökkääjä kommentoi Valioliiga-huhuja
- Cristiano Ronaldo hävisi suosiossa – kohulausunnon leviämisen takana jylläsivät taloudelliset motiivit
- MTV: Osku Maukonen siirtyy HJK:hon
- Steven Gerrard kertoi millaisen rangaistuksen antaisi Manchester Citylle
- Toni Koskelan Kalmarin vaikeudet jatkuivat – putosi karsijan paikalle
- Marcus Forss kohtasi Cristiano Ronaldon ja laittoi pallon pussiin – ainakin melkein
- HJK:n voittomaali herätti raivon – Mikko Isokangas kommentoi tilannetta SuomiFutikselle
- HJK:n maalipyssyltä tiukka palaute omille: ”En ole tyytyväinen”
- Roope Riskiltä paljastus uran jatkosta SuomiFutikselle
- VPS kaatoi Gnistanin Vaasassa – Oulussa nähtiin seitsemän maalin trilleri
- HJK:n voittomaali herätti raivon – Mikko Isokangas kommentoi tilannetta SuomiFutikselle
- Roope Riskiltä paljastus uran jatkosta SuomiFutikselle
- Steven Gerrard kertoi millaisen rangaistuksen antaisi Manchester Citylle
- Marcus Forss kohtasi Cristiano Ronaldon ja laittoi pallon pussiin – ainakin melkein
- Cristiano Ronaldo: Olen kaikkien aikojen paras pelaaja
- Lionel Messi nimesi kymmenen tulevaisuuden tähteä – ensimmäinen kerta meni pahasti pieleen
- Toimittaja haltioissaan: ”En ole koskaan aiemmin nähnyt tällaista maalia”
- MTV: Osku Maukonen siirtyy HJK:hon
- Erikoinen näky: pelaaja vaati rankkaria, vaikka pallo oli jo maalissa
- HJK:n maalipyssyltä tiukka palaute omille: ”En ole tyytyväinen”