SJK jahtaamaan vieraspisteitä – ” Varmasti ärsytetty joukkue tulee vastaan”

© Kuva: Juha Tamminen

Hallitseva mestari SJK matkaa tänään Rovaniemen Palloseuran vieraaksi kello 16.00 alkavaan Veikkausliigan otteluun.

Heikosti kauden aloittanut SJK on tällä hetkellä pienessä nousukiidossa, sillä joukkue on voittanut kolmesta edellisestä ottelusta kaksi ja pelannut yhden tasan. RoPS puolestaan on pelannut nyt neljä ottelua voitoitta.

SJK:n päävalmentaja Simo Valakari uskoo, että vastus ei tule tänään olemaan helppo.

– Varmasti ärsytetty joukkue tulee vastaan. Heillä on kaksi tappiota alla ja taatusti kova halu kääntää nuo voitoiksi. Meidän täytyy olla valmiina kovaan taisteluun, kommentoi Valakari seuran verkkosivuilla.

RoPS-valmentaja Juha Malinen toteaa seuran verkkosivuilla joukkueen haluavan parantaa.

– Voitoton jakso on kasvattanut joukkueen voitonnälkää. Jokainen meidän porukasta haluaa tehdä asiat paremmin kuin edellisessä pelissä eli voitonnälkä on jo kova. Myös vaihtopenkin miehet ovat harjoituksissa esittäneet hyviä otteita