© Kuva: Juha Tamminen

Avainhyökkääjä purki yllättäen Ilveksen kanssa sopimuksen – tulevaisuus kysymysmerkki

Veikkausliigaseura Ilves ja 29-vuotias keskikenttäpelaaja Tomi Petrescu ovat purkaneet hieman yllättäen sopimuksensa.

Sopimus purettiin tiistaina yhteisymmärryksessä Petrescun aloitteesta.

Ilveksen mukaan Petrescun siviilityöt pakottavat miehen ainakin joksikin aikaa pois Tampereelta.

Petrescu saatetaan kuitenkin nähdä pelikentillä jossain joukkueessa loppukauden aikana.

– Kun tulin Ilvekseen tavoitteenamme oli nousta Veikkausliigaan, jossa onnistuimme. Viime kaudella tavoitteenamme oli säilyä sarjassa, jossa onnistuimme kirkkaasti. Ilves on kohdellut minua aina erittäin hyvin ja seuraa kohtaan jää ainoastaan hyviä muistoja. Toivottavasti minun ja Ilveksen tiet palaavat tavalla tai toisella vielä yhteen tulevaisuudessa, Petrescu sanoo seuran tiedotteessa.

Ilveksen toimitusjohtajan Toni Hevonkorpen kiitoksissa paistaa kuitenkin se, että Petrescun tulevaisuus saattanee hyvinkin olla muualla.

– Ilves haluaa kiittää Tomia hänen panoksestaan seuran eteen viimeisen kahden ja puolen vuoden aikana. Tomin panos kentällä oli iso noustessamme Ykkösestä Veikkausliigaan ja viime kaudella hän teki meille tärkeitä maaleja Veikkausliigassa. Myös kentän ulkopuolella Tomi on auttanut seuraa mm. osallistumalla juniorivalmennukseen. Toivotamme Tomille onnea ja menestystä uusiin haasteisiin, Hevonkorpi sanoo seuran tiedotteessa.

Ilves on tällä hetkellä viidentenä Veikkausliigassa.