Omistajan kommentit ennakoivat tylyä kohtelua PSG-luotsille: ”Suuria muutoksia”

© Kuva:

Le Parisien -lehden mukaan PSG näyttää valmistelevan potkuja seuran ylivoimaiseen kotimaan mestaruuteen johdattaneelle päävalmentajalle Laurent Blancille, joka on ollut peräsimessä kolmen vuoden ajan.

Seuran omistaja Nasser Al-Khelaifi kertoo lehdelle suunnittelevansa ”suuria muutoksia” seuraan.

Omistaja on eritoten tyytymätön seuran heikkoon euromenestykseen. Al-Kheilaifin mukaan PSG:n putoaminen Mestarien liigan puolivälierissä Manchester Cityä vastaan oli ”surkein hetki” sen jälkeen, kun mies tuli seuran omistajaksi vuonna 2011.

Al-Khelaifi kertoo seuran johdon istuvan nyt alas ja uudistavan strategiaa ja miettivänsä sitä, ketkä ovat sopivia henkilöitä johdattamaan seuraa Euroopan kestomenestyjäksi eli ensinnäkin Mestarien liigan voittoon.

Kuka sitten korvaisi Blancin? Lehti heittää ilmoille Atletico Madridin peräsimessä huipputyötä tehneen Diego Simeonen nimen todennäköisimpänä vaihtoehtona.