Venäjän urheiluministeri arvostelee EM-kisajärjestelyjä: ”Katsomoissa ei ole ollenkaan valvontaa”

Venäjän urheiluministeri ja jalkapalloliiton puheenjohtaja Vitali Mutko kehottaa venäläisfaneja noudattamaan sääntöjä EM-kisoissa.
Venäjää ja myös Englantia uhkaa jopa diskaaminen EM-kisoista, mikäli maiden kannattajat käyttäytyvät vielä sopimattomasti EM-kisoissa.
Mutko tiedostaa tilanteen, mutta antaa pyyhkeitä myös EM-kisajärjestäjä Ranskalle, joka ei kyennyt estämään esimerkiksi venäläisfanien ryntäämistä brittien kimppuun stadionilla, jossa Englanti ja Venäjä pelasivat.
– Älkää olko huolissanne, sillä meidän turvallisuuskonseptimme on erilainen, Mutko viittaa TASSille Venäjällä pelattaviin vuoden 2018 MM-kisoihin.
– Ranskalaiset yrittävät ja tekevät parhaansa, mutta heillä on erilainen turvallisuuskulttuuri. He suhtautuvat demokraattisesti ja melko vapaasti eikä katsomoissa ole käytännössä valvontaa ollenkaan. Meillä on eri käytäntö, jota en halua nyt paljastaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kommentti: Jalkapallomaailman järjestys horjui viime yönä, eikä ketään kiinnostanut – vielä
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan