Italian huippuhyökkääjä kieltäytyi kättelemästä valmentajaa – pudotettiin maajoukkueesta!
Kuva: Getty Images
La Gazzetta dello Sportin mukaan Italian kärkipelaaja Graziano Pelle on pudotettu maajoukkueesta sunnuntain karsintaottelusta Makedoniaa vastaan, koska hän kieltäytyi kättelemästä päävalmentaja Giampiero Venturaa jouduttuaan vaihtoon torstaina Espanjaa vastaan.
Pellen muki meni nurin, kun hän joutui vaihtoon tunnin kohdalla ja tilalle tuli Ciro Immobile. Silminnähden tuohtunut Pelle käveli kylmästi ohi kättään tarjonneen päävalmentajan.
– Giampiero Ventura ja Italian jalkapalloliitto ovat yhdessä päättäneet poistaa Graziano Pellen maajoukkueen ottelusta Makedoniaa vastaan sunnuntaina epäkunnioittavan käytöksen vuoksi tilanteessa, missä hän joutui vaihtoon eilisessä ottelussa Espanjaa vastaan, liiton virallinen tiedote kertoi.
– Maajoukkueeseen kuuluminen edellyttää yhteisten arvojen ja asenteen jakamista, mihin kuuluu johtoryhmän, toisten pelaajien ja fanien kunnioittaminen. Pelaaja palaa tänään seurajoukkueeseensa.
Pelle itse kirjoitti anteeksipyyntönsä Instagramiin.
– Valitettavasti tein jälleen kerran virheen. Käytökseni päävalmentajaa kohtaan ei ollut hyväksyttävää, eikä se ollut hyväksyttävää myöskään muita pelaajiamme kohtaan, jotka joka ikinen kerta osoittavat hyvää henkeä ja asennetta tässä Italian fantastisen hienossa maajoukkueessa.
– Virheistä täytyy maksaa ja hyväksyn täysin rangaistukseni ja otan teostani vastuun. Pyydän sydämestäni, että te kaikki voitte antaa minulle anteeksi, Pelle runoili.
Päävalmentaja Ventura ei ollut enää perjantaina kovin tulehtunut asiasta.
– Tällaista sattuu. Luulen että Graziano oli eniten vihainen itselleen omasta suorituksestaan kuin kenellekään muulle.
LUE MYÖS:
VAIN MEILTÄ! SAAT 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA – VAIN 1 EUROLLA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikael Forssell jättää HJK:n
- Piotr Parzyszek: KuPSin pelaajat herättäneet kiinnostusta Puolassa
- Leo Walta otti kantaa siirtohuhuihin: ”Ovat kiinnostuneita”
- HJK:n toppari siirtyy AC Ouluun
- KuPSille karvas tappio vieraskentällä – jatkopaikka edelleen omissa käsissä
- Valioliigalegendan poika debytoi edustusmiehistössä europeleissä – isä valmentajana
- Juventus pattitilanteessa tähtensä kanssa
- Nähdäänkö Mason Greenwood sittenkin MM-kisoissa?
- Ilves käytti pelaajiensa optioita
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- HJK:n toppari siirtyy AC Ouluun
- KuPSille karvas tappio vieraskentällä – jatkopaikka edelleen omissa käsissä
- Valioliigalegendan poika debytoi edustusmiehistössä europeleissä – isä valmentajana
- Huuhkajien legendaarinen taustamies lopettaa
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- Juventus pattitilanteessa tähtensä kanssa
- MTV: Jättipaukku! Tässä on Jarkko Wissin uusi seura
- Leo Walta otti kantaa siirtohuhuihin: ”Ovat kiinnostuneita”
- Muistatko hänet? Takavuosien Chelsea-tähti osui Mestarien liigassa ensimmäistä kertaa kahdeksaan vuoteen
- Nähdäänkö Mason Greenwood sittenkin MM-kisoissa?