Video: Ranskalainen pikkuseura repesi liitoksistaan – upea tarina Cupissa

© Kuva: Juha Tamminen

Ranskan kuudenneksi korkeimmalla sarjatasolla pelaava JA Biarritzin pelaajat eivät meinanneet pysyä housuissaan, kun seuran nimi luettiin ääneen Ranskan Cupin otteluarvonnassa. Vastaan asettuu seuraavalla kierroksella perinteinen Rennes.

Seura on selvinnyt yhdeksännelle kierrokselle Ranskan Cupissa, ja mukaan astuvat nyt myös Ranskan liigan joukkueet. Biarritzin joukkue jännitti tietokoneen ruudulta arvontaa, ja kun vastaan asettui liigaseura Rennes, riemu repesi.

Seuran faneille on jo nyt ohjeistettu hankkimaan lippunsa otteluun ajoissa. Cup-ottelu pelataan 6. tammikuuta.

Paikallinen toimittaja Laurent Zegre oli paikalla ja sai taltioitua pikkuseuran riemun. Katso video alta, jos et näe, katso täältä.