Frankfurt hakee uutta nousua – ”Jos Lukas Hradecky tempaisee huippupelin, tappioputki katkeaa”

Bundesliigaviikonlopun ennakkoon ehkä mielenkiintoisin kamppailu käydään Berliinissä, jossa Hertha ja Lukas Hradeckyn Frankfurt lähtevät kohentamaan asemiaan sarjataulukon sijoilta 6. ja 5.
Hertha oli viikko sitten äärimmäisen lähellä voittoa Bayern Münchenistä ja syvällä lisäajalla tullut Bayernin tasoitus nostatti tunteet sen verran pintaan, että jälkipyykkiä on pesty koko alkuviikko. Ottelu oli joka tapauksessa osoitus siitä, että Hertha on Berliinin olympiastadionilla äärimmäisen vaikeasti lyötävissä, mitä tukee myös tilasto: Hertha on kuluvan kauden kovin kotijoukkue Bundesliigassa.
Herthan alkuvuosi ei ole vakuuttanut, mutta Bayern-tasapelin myötä mistään kriisistä on turha puhua. Erinomaisen syksyn pelannut Eintracht Frankfurt on sekin ailahdellut ja viime viikonlopun kotitappio putoamisviivan alla kamppailevalle Ingolstadtille alkoi jo kilistää hiukan hälytyskelloja – tappio oli kauden ensimmäinen kotikentällä.
– Frankfurt on luisumassa pois kärkitaistelusta. Kaksi tappiota perättäin näkyy heti sijoituksessa. Noista tappiosta ensimmäinen, Leverkusenille, oli täysin ansaittu. Leverkusenilla oli hyvä päivä ja tasoero oli selvä. Mutta sen sijaan tappio Ingolstadille kotona oli hölmö. Jos joukkue pelaa samalla tavalla, turpiin tulee Berliinissä varmasti, arvioi ex-maajoukkuemaalivahti Peter Enckelman Betsafen sivuilla.
– Mutta Frankfurt on näyttänyt sitkeytensä tällä kaudella aiemminkin. Jos, ja uskon kun, Lukas Hradecky tempaisee jälleen huippupelin, tulee Frankfurt tappioputkensa katkaisemaan ainakin tasapelillä, jopa voitto on mahdollinen. Hyvin kautensa aloittanut Hertha on ollut hyvin heikko alkuvuoden peleissä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla