Ranskalaislehti joutui taipumaan – pyysi PSG:n pelaajilta anteeksi

Ranskalainen urheilulehti L’Equipe on pyytänyt virallisesti anteeksi Paris Saint-Germainilta ja sen pelaajilta Marco Verrattilta sekä Blaise Matuidilta.
PSG:n hävittyä Mestarien liigassa FC Barcelonalle 1-6, L’Equipe julkaisi jutun, jossa se väitti Verrattin ja Matuidin olleen juhlimassa yökerhossa vain tunteja ennen lähtöä otteluun.
Italialaisen Verrattin agentti syöksyi välittömästi kiistämään väitteet asiakkaastaan. Myöhemmin pelaaja itse sanoi, että hän aikoo ryhtyä juridisiin toimiin julkaisua vastaan.
L’Equipe julkaisi tiedonannon, jossa se pahoitteli tapahtunutta ja pyysi anteeksi PSG:n pelaajilta sekä lukijoiltaan virheellisen tiedon levittämisestä.
Lehti kertoi saaneensa jutun tiedot ulkoiselta lähteeltä, joka oli tarkoituksella halunnut pistää liikkeelle väärää informaatiota aiheesta.
Verratti hyväksyi julkisesti L’Equipen anteeksipyynnön lisäämällä sosiaaliseen mediaansa kuvan, jossa oli mukana teksti: ”Selitys hyväksytty. Ei kanneta kaunaa.”
Lähde: ESPN
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan