Ilveksellä kova usko kauden alla: ”Lähdemme nyt voittamaan joka ottelua”

Ilves avaa Veikkausliigan kautensa lauantaina Ratinan stadionilla FC Lahtea vastaan.
Viime kaudella läpimurtonsa Veikkausliigassa tehnyt 21-vuotias toppari Tatu Miettunen odottaa vesi kielellä avausottelua.
– Pitkä harjoituskausi on alla, joten on hienoa päästä ulos sarjapelien kimppuun. Viime kauteen verrattuna nyt on mielestäni mukavammat asetelmat. Lähdemme voittamaan joka ottelua, emmekä vain tappelemaan. Ei siitä mitään paineita kuitenkaan oteta. Yleisöllä on toki enemmän odotuksia, mutta mehän lähdemme niitä täyttämään, Miettunen sanoo Ilveksen nettisivuilla.
FC Lahti on Miettusen mukaan melkoinen arvoitus.
– FC Lahti vaikuttaa melko erilaiselta kuin viimeksi tammikuun kohtaamisessamme. Heillä on paljon uusia pelaajia etenkin puolustuksessa. Heillä on hyvä kurinalainen matsi nyt alla, jossa he puolustivat syvällä ja iskivät kovaa vastaan. Meidän pitää olla tarkkana, Miettunen muistuttaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia