Katso video: FC Interiltä upea teko nuorelle pelaajalleen: ”Vitsi, miten hieno ele”
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa pelaava FC Inter julkaisi Twitterissä videon, joka herätti paljon keskustelua sosiaalisessa mediassa. Videolla joukkueen kuopus, Elias Mastokangas, saa oman nimikyltin pukuhuoneeseen.
Päävalmentaja Shefki Kuqi ja 16-vuotias Mastokangas kävelevät videolla yhdessä koppiin ja Kuqi lausuu ensiksi muutaman sanasen nuorukaiselle englanniksi:
– Olet ansainnut tämän (nimikyltin). Pidä huolta, että jatkat samanlaista työntekoa kuin tähän asti. Ja pidä huoli, että tämä nimikyltti pysyy pitkään tässä kopissa, Kuqi sanoo.
Sen jälkeen Mastokangas pitää pienen puheen pelikavereilleen. Pieni jännitys paistaa läpi nuoresta pojasta, mutta myös kiitollisuus ja innostuneisuus.
– On ollut hienoa harjoitella teidän kanssa. Olette olleet mahtavia minua kohtaan. On ollut helppo pelata ja keskustella teidän kanssa. Kiitos teille kaikille, Mastokangas kiittelee.
Interin julkaiseman videon jälkeen tuli vielä videota selventävä twiitti:
– Nuoret pelaajat saavat nimikyltin paikalleen vasta, kun ovat harjoittelullaan, pelaamisellaan ja asenteellaan osoittaneet ansaitsevansa sen, seuran virallisella Twitter-tilillä kerrottiin.
Katso video alta, jos et näe, voit katsoa sen täältä.
Turkulaisseuran teko on saanut paljon kiitosta sosiaalisessa mediassa. Alla muutama poiminto:Interin edustusjoukkueen kuopus Elias Mastokangas sai tänään oman nimikyltin pukuhuoneeseen! #fcinterturku #veikkausliiga pic.twitter.com/yIQKuvvgGb
— FC Inter Turku (@FCINTERofficial) 31. maaliskuuta 2017
Ajattelin ennen, etteivät kamerat kuulu pukukoppiin. Mutta oikein toteutettuna kyse on arvokkaasta seurayhteisöllisyyden välittämisestä.
Interin edustusjoukkueen kuopus Elias Mastokangas sai tänään oman nimikyltin pukuhuoneeseen! #fcinterturku #veikkausliiga
Nuoret pelaajat saavat nimikyltin paikalleen vasta, kun ovat harjoittelullaan, pelaamisellaan ja asenteellaan osoittaneet ansaitsevansa sen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lehti: Anssi Suhoselle etsitään uutta seuraa – ei kuulu HSV:n suunnitelmiin
- Djurgården vahvisti: Santeri Haarala kärsii sydänlihastulehduksesta
- Virallista: TPS julkaisi kapteeninsa jatkosopimuksen
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta
- Virallista: AC Oulu myi puolustajansa Ruotsiin
- Veikkausliigan maalitykki Dimitri Legbo lähellä siirtoa Kroatiaan
- Ranskan maajoukkuemiehelle uusi seura
- Neymar: Uusi sopimus
- Pikapotkut saanut Erik ten Hag löysi uusia töitä
- Jarkko Wissin SJK teki lupaavan hankinnan
- Pikapotkut saanut Erik ten Hag löysi uusia töitä
- Jarkko Wissin SJK teki lupaavan hankinnan
- Veikkausliigan maalitykki ei jatka Suomessa
- Mohamed Salah piti unelman elossa jännitysnäytelmässä
- Neymar: Uusi sopimus
- Ranskan maajoukkuemiehelle uusi seura
- ESPN: Tässä ovat Manchester Unitedin vaihtoehdot
- Veikkausliigan maalitykki Dimitri Legbo lähellä siirtoa Kroatiaan
- Barcelonan Robert Lewandowski valmistautuu tulevaan – ”En pelkää päättää uraani”
- Djurgårdenin urheilujohtaja: Matias Siltaselle annettu lupa keskustella siirrosta