John Terry ei välitä Valioliigan vaihtokohusta: ”Halusin vain juhlia fanien kanssa”
Kuva: Getty Images
Chelsean kapteeni John Terry ei ole kiinnostunut kauden viimeisen Valioliigan ottelun ympärille muodostuneesta kohusta.
Terry, 36, pelasi sunnuntaina viimeisen ottelunsa lontoolaisseuran kanssa Englannin pääsarjassa, kun Chelsea voitti Sunderlandin kotonaan 5-1. Konkaripuolustaja ilmoitti aiemmin keväällä, että hän lähtee Chelseasta tämän kauden päätyttyä.
Sunderland-ottelussa Terry otettiin vaihtoon 26. minuutilla. Vaihtoaika oli sama kuin hänen pitkäaikainen pelinumeronsa.
Tempaus käynnisti kuitenkin pienimuotoisen kohun, kun useat ihmiset olivat lyöneet Terryn vaihtoajasta vetoa ja voittaneet tuhansia puntia. Englannin jalkapalloliitto FA käynnisti tapauksesta myös sopupelitutkinnan.
Terry paljasti, että idea 26. minuutin vaihdosta oli hänen itse keksimänsä ja sanoi, että sen ainut tarkoitus oli juhlistaa hienoa hetkeä fanien kanssa.
– Halusin pelata 26 minuuttia, koska paidan numero merkitsee paljon minulle ja kannattajille. Niin kauan kuin he ovat onnellisia – ja olin itsekin äimän käkenä vastaanotosta – voin luvata teille, etten voisi vähempää välittää (kohusta), sanoi Chelsea-kippari lehdistötilaisuudessa.
– Minulla ja faneilla on hyvät välit keskenään ja näin on ollut jo 22 vuotta. Mitkään kirjoittelut tai puheet eivät voi muuttaa sitä.
Lähde: BBC
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa