Tuore tähtihankinta nähtiin jo Interin pelissä: ”Siellä oltiin jossain muualla kuin toimistolla”
Kuva: Getty Images
FC Inter tiedotti tänään, tiistaina, tehneensä kaksivuotisen sopimuksen Mika Ojalan kanssa, lue uutinen. Ojalan sopimusta spekuloitiin jo kovaan ääneen sunnuntaina, kun mies istui VPS:aa vastaan Interin vaihtopenkillä.
Inter ja Ojala pääsivät yhteisymmärrykseen sopimuksesta jo viime perjantaina, mutta peliluvan saamisessa meni viikonlopun yli.
– Viikonloppuna saksalaiset ilmeisesti ovat jossain muualla kuin toimistossa. Ei sitten saatu pelilupaa vielä silloin, Ojala kertoi FC Inter TV:lle.
Parhaassa iässä olevalla Ojalalla, 29, on jo yli 200 ottelua pelattuna Veikkausliigassa ja nimenomaan Interin riveissä. Laiturina viihtyvä Ojala on erittäin kova vahvistus Veikkausliigaan. Seurauskollisuus painoi sen verran vaakakupissa, ettei Ojallalla ollut muita mahdollisuuksia Suomessa.
– Jos ollaan rehellisiä, niin ei ollut muita vaihtoehtoja Suomessa. Inter oli kokoajan ykkösvaihtoehto, jos Suomeen tullaan.
Ojala on harjoitellut Interin kanssa oikeastaan koko kesän. Lopullinen päätös Interiin palaamisesta tuli hiljattain.
– Varsinkin Saksan suuntaan pidin asian niin, että jos ei heinäkuun puoleen väliin mennessä tule jotain järkevää sieltä, niin sitten haluan päästä pelaamaan. Paljon sieltä oli kiinnostusta, mutta lopulta kiinnostus ei päätynyt sen pidemmälle, Ojala avasi siirtoneuvotteluja.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa