Arsenal-toppari muistelee jaksoaan Evertonissa: ”Urani huonointa aikaa”

Saksan maajoukkuepuolustaja Shkodran Mustafi siirtyi viime kesänä Arsenaliin La Ligan Valenciasta 35 miljoonan punnan (noin 39 miljoonaa euroa) kaupassa.
Mustafi, 25, kertoi Arsenal Playerin haastattelussa, että hän harkitsi siirtoa pitkään ja hartaasti, sillä hänellä on huonoja kokemuksia Englannista uransa alkuvaiheilta.
HSV:n juniorijoukkueissa oppinsa saanut Mustafi lähti vuonna 2009 Evertonin organisaatioon, jossa hän vietti kolme kautta. Läpimurtoa Evertonin edustusjoukkueeseen ei kuitenkaan ikinä tullut, eikä Mustafi päässyt pelaamaan Valioliigassa otteluakaan.
Vuonna 2012 hän siirtyi ilmaisella siirrolla Serie A:n Sampdoriaan, jossa hän löi itsensä läpi miesten peleissä.
– Jos totta puhutaan, aluksi ajattelin, että olin saanut jo tarpeekseni Englannista, koska se oli erittäin turhauttavaa ja mahdollisesti huonointa aikaa jalkapalloilijan urallani.
– En halunnut siirtyä sinne uudestaan, mutta sitten minun piti päättää, jäänkö vai lähdenkö. Ajattelin, että jättäisin Valencian vain jos minulla olisi mahdollisuus mennä Englantiin.
– Olen kiitollinen, että sain uuden mahdollisuuden ottaa seuraavan askeleen eteenpäin tulemalla Arsenaliin. En halua jäädä odottelemaan enää ikinä elämässäni.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”