Valioliiga-legenda Jay-Jay Okocha uskoo Neymarin nappaavan valtikan Messiltä ja Ronaldolta
Kuva: Getty Images
Nigerian entinen maajoukkuetähti Jay-Jay Okocha uskoo, että Neymar tulee nappaamaan paikan jalkapallon ykkösnimenä, kun FC Barcelonan Lionel Messin ja Real Madridin Cristiano Ronaldon aikakausi päättyy.
Messi, 30, ja Ronaldo, 32, ovat hallinneet maailman parhaan pelaajan äänestystä, Ballon d’Oria jo yhdeksän vuoden ajan. Argentiinalaistähti Messi on voittanut palkinnon vuosina 2009, 2010, 2011, 2012 ja 2015. Portugalin kapteeni Ronaldo on vienyt pystin kotiinsa vuosina 2008, 2013, 2014 ja 2016.
Okocha uskoo, että 222 miljoonan euron maailmanennätyssummalla Barcelonasta Paris Saint-Germainiin liittynyt Neymar, 25, on oikea mies jatkamaan Messin ja Ronaldon perintöä.
– Messi ja Ronaldo ovat dominoineet maailman jalkapalloa vuosikymmenen ajan. Jalkapallon luonteeseen kuuluu, että tietyssä pisteessä tahtipuikko siirtyy seuraavalle. Uskon, että Neymarilla on loistava tilaisuus ottaa se rooli, sanoo Okocha kansainvälisen jalkapalloliiton FIFA:n haastattelussa.
Nigerialaislegendan mukaan Neymarin pelityyli muistuttaa eniten samaa koulukuntaa, jota hänkin omalla urallaan edusti.
– Minä pelasin ilon kautta, ja hänestä näkee, että hän tuntee samoin ja nauttii omasta pelaamisestaan. Hän ei pelaa itsensä puolesta tai vain viihdyttäkseen faneja, hän pelaa joukkueensa puolesta. Hän käyttää laatuaan ja taitoaan joukkueensa hyväksi.
Okocha pelasi itsekin PSG:ssä vuosina 1998-2002, minkä jälkeen hän siirtyi Englantiin Bolton Wanderersin riveihin. Hän pelasi Valioliigassa 124 ottelua, joissa hän teki yhteensä 14 maalia, antoi kolme maalisyöttöä ja ihastutti yleisöä upeilla ja kekseliäillä harhautuksillaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Bold: Tanskan kärkiseura kiinnostunut Otto Ruopista
- Entinen Huuhkaja-pelaaja Juha Pirinen palaa Suomeen
- Benfican akatemian kasvatti FC Lahteen
- TPS jatkaa omien kasvattien linjaa – 18-vuotias sopimukseen
- Jättipaukku Espanjassa! Álvaro Arbeloan aika Real Madridin päävalmentajana alkoi karmealla pullahduksella
- Maximilian Ibrahimović siirtyy toiseen huippuseuraan
- Ilves hakee etua siirtomarkkinoilta – kansainvälinen rekrytointiosaaja organisaatioon
- Yle: Toni Koskelan seura kiinnostunut Ilveksen tähtipelaajasta
- Veikkausliigasta tuttu Rui Modesto herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla – Joel Pohjanpalon joukkuetoveriksi?
- Isän jalanjäljissä – nuori Rajamäki sopimukseen TPS:ssä
- Jättipaukku Espanjassa! Álvaro Arbeloan aika Real Madridin päävalmentajana alkoi karmealla pullahduksella
- Tuomas Ollilan Paris FC järjesti sensaation Ranskan Cupissa – pudotti PSG:n
- Maximilian Ibrahimović siirtyy toiseen huippuseuraan
- HS: Pyry Soiri oli halukas siirtymään HJK:hon – uusi osoite löytyikin muualta
- Sky: Real Madridin päävalmentajaksi on ehdolla mestariluotsi
- Isän jalanjäljissä – nuori Rajamäki sopimukseen TPS:ssä
- Yle: Toni Koskelan seura kiinnostunut Ilveksen tähtipelaajasta
- Gnistan hankki keskikenttälupauksen KäPasta
- Ilves hakee etua siirtomarkkinoilta – kansainvälinen rekrytointiosaaja organisaatioon
- SJK:ssa kaksi lähtijää – maajoukkuemaalivahdin sopimus purettiin