Chelsea on antanut espanjalaishyökkääjälleen Diego Costalle luvan matkustaa Espanjaan viimeistelemään sopimuksensa ja lääkärintarkastuksen Atletico Madridin kanssa.

Seurat ovat jo päässeet yhteisymmärrykseen 28-vuotiaan Costan siirrosta. Hän tulee siirtymään Atleticoon virallisesti tammikuussa.

Espanjalaishyökkääjä saapui Chelseaan juurikin Atleticosta vuonna 2014. Hän voitti ensimmäisellä kaudellaan lontoolaisseuran kanssa Valioliigan ja liigacupin mestaruuden. Costa oli voittamassa Chelsean kanssa Englannin pääsarjan mestaruutta myös viime kaudella.

Viime sesongin päätyttyä Costa sai kuulla joukkueen managerilta Antonio Contelta, ettei hänelle olisi enää jatkossa käyttöä. Chelsea pyysi Costaa harjoittelemaan kesällä seuran reservien kanssa, mutta espanjalaishyökkääjä kieltäytyi ja matkusti perheensä luokse Brasiliaan. Hän vaati, että Chelsea myisi hänet takaisin vanhaan seuraansa Atleticoon.

Chelsea ja Atletico eivät päässeet kesällä yhteisymmärrykseen Costan siirtosummasta, joten mies jäi vielä englantilaisseuran listoille. Hän ei ole kuitenkaan pelannut tällä kaudella otteluakaan.

Costa on ampunut Chelsealle 120 ottelussa yhteensä 58 maalia.