MTV Sport kertoi tiistaina ensimmäisenä siitä, että HJK:n 19-vuotias toppari Aapo Halme on siirtymässä englantilaiseen Leedsiin (SuomiFutiksen uutinen). Nyt Helsingin Sanomat paljastaa siirrosta lisää tietoa (HS:n juttu).

Helsingin Sanomien tietojen mukaan Halme läpäisi tiistaina Leedsissä lääkärintarkastuksen. Sopimus on määrä allekirjoittaa huomenna keskiviikkona.

Halmeen sopimus Leedsin kanssa on 4,5-vuotinen. Leedsin edustusjoukkue pelaa toisella sarjaportaalla Mestaruussarjassa, mutta suomalainen aloittaa pelinsä seuran kakkosjoukkueessa.

Leeds maksaa HJK:lle Halmeesta noin 560 000 euron siirtokorvauksen.

Hongan kasvatti Halme debytoi Veikkausliigassa jo kaudella 2014. Vuonna 2015 hän siirtyi HJK-organisaatioon, mutta pelasi aluksi lähinnä reservijoukkue Klubi-04:ssä. Kahden edellisen kauden aikana vastuu HJK:n veikkausliigaryhmässä on merkittävästi lisääntynyt.

Leeds havitteli 196-senttistä Halmetta riveihinsä jo viime kesänä. Tuolloin HJK:n alakerta oli kuitenkin pahasti siipirikkoinen, eikä nuorukaisen siirto toteutunut.

Leeds United on tällä hetkellä Mestaruussarjassa kuudentena.