Kommentti: Väki vähenee, mutta parantuuko pidot? – Huuhkajissa valtava aukko täytettävänä
Kuva: Juha Tamminen
Suomen A-maajoukkueen vakiokasvo Perparim Hetemaj ilmoitti maanantaina lopettavansa maajoukkueuransa, lue uutinen. Hetemajn lopetusuutinen tuli vähintäänkin puskista.
Vasta 31-vuotias Hetemaj liittyy Niklas Moisanderin kanssa samaan kastiin. Myös Moisander ilmoitti päättyneiden MM-karsintojen jälkeen lopettavansa uransa maajoukkueessa. Kaksi suurta menetystä Huuhkajille, ja jos mukaan laskee vielä Roman Eremenkon doping-käryn, on Suomen A-maajoukkueen tärkeä runko siirtynyt sivuun.
Hetemaj on ollut aliarvostettu Suomessa, mutta Huuhkajien kannattajien keskuudessa hän on ollut aina pidetty pelaaja. Hetemaj on tehnyt upean uran Serie A:ssa ja pelannut Chievon kapteenina, mikä ei todellakaan ole itsestäänselvyys Italiassa. Silti Hetemaj on kärsinyt samasta syndroomasta Huuhkajissa kuin esimerkiksi Moisander: odotukset eivät ole maajoukkueessa täysin kohdanneet esitysten kanssa. (Juttu jatkuu kuvan jälkeen.)

Puhetta on riittänyt arvokisapaikasta ja isojen maiden kaatamisesta, vaikka siihen ei oikeastaan missään vaiheessa ole ollut realistisia mahdollisuuksia.Se on luonnollista, kun miettii, minkälaisissa paineissa Huuhkaja-paita on pitänyt näiden pelimiesten kohdalla päälleen pukea. Puhetta on riittänyt arvokisapaikasta ja isojen maiden kaatamisesta, vaikka siihen ei oikeastaan missään vaiheessa ole ollut realistisia mahdollisuuksia. Joka tapauksessa Hetemajn poistuminen maajoukkueesta on valtava menetys. Taisteleva keskikenttäpelaaja on ihastuttanut kovilla otteillaan ja nimenomaan maalle pelaamisellaan. Koskaan ei ole voinut sanoa, etteikö Hetemaj olisi maajoukkueessa jättänyt kentälle aivan kaikkea, mitä kropasta on vain irronnut. Se on myös yksi isoimmista syistä siihen, miksi Hetemaj nyt lopettaa pelit maajoukkueessa. Kaiken antaminen kentällä vie mehut ja mitä vanhemmaksi tulee, siitä palautuminen vie pidempään ja pidempään. Se on taas pois päivittäisestä työstä seurajoukkueessa.
Hetemaj on tällä hetkellä arvostetuin suomalainen aktiivipelaaja maailmalla, jos katsotaan vain kenttäpelaajia.
Kuka nousee johtajaksi?
Iso kysymys onkin nyt, mistä näille kolmelle viime vuosien A-maajoukkueen avainpelaajalle löydetään korvaajat, niin kentällä kuin pukukopissakin. Päävalmentaja Markku Kanervalla on tällä hetkellä iso johtajuuspula, ja se voi näkyä ikävästi tulevissa karsinnoissa sekä Kansojen liigassa (Nations League). Esimerkiksi Paulus Arajuuren ja Tim Sparvin on noustava aivan uudenlaiseen rooliin maajoukkueen johtavina pelaajina. Mitään ottamatta pois Arajuurelta ja Sparvilta, on selvää, että Serie A:ssa ja Bundesliigassa pelaavat Hetemaj ja Moisander ovat parempia jalkapalloilijoita kuin Arajuuri ja Sparv. Hetemaj on tällä hetkellä arvostetuin suomalainen aktiivipelaaja maailmalla, jos katsotaan vain kenttäpelaajia. Hän pelaa huippusarjassa isossa roolissa, ajoittain jopa kapteenina. Sellaisia ei Suomessa ole todellakaan liikaa. Oikeastaan heitä on tällä hetkellä kaksi: Niklas Moisander ja Perparim Hetemaj. Molemmat ovat nyt pelanneet viimeiset ottelut A-maajoukkueessa.Väki vähenee, mutta pidot eivät ainakaan ihan heti parane.Se kertoo kaiken oleellisen siitä, minkälaisen loven Hetemaj ja Moisander jättävät Huuhkajiin. Väki vähenee, mutta pidot eivät ainakaan ihan heti parane.
LUE MYÖS:
- Barcelona havittelee Man Unitedin 15-vuotiasta huipputalenttia
- Virallista: Mika Lehkosuo allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Palloliiton kanssa
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai valmentajapestin Ruotsista
- Joonas Rantanen kertoi, millaista jalkapalloa HJK haluaa pelata ensi kaudella
- IF Gnistan julkaisi tärkeän jatkosopimuksen
- KuPS teki ison kaappauksen Seinäjoelta
- Ranskassa kuohuu: pelaajien ja fanien välillä fyysinen yhteenotto – ”Täysin tuomittavia”
- Tässäkö Kerfala Cissokon korvaaja? Ruotsalaishyökkääjä siirtymässä FF Jaroon
- FotbollDirekt: Allsvenskan-seura tekemässä tarjouksen Santeri Haaralasta
- Expressen: Ilveksen urheilujohtaja saamassa huippupestin Ruotsista
- Barcelona havittelee Man Unitedin 15-vuotiasta huipputalenttia
- Virallista: Niklas Vidjeskog sai valmentajapestin Ruotsista
- KuPS teki ison kaappauksen Seinäjoelta
- IF Gnistan julkaisi tärkeän jatkosopimuksen
- FotbollDirekt: Allsvenskan-seura tekemässä tarjouksen Santeri Haaralasta
- Joonas Rantanen kertoi, millaista jalkapalloa HJK haluaa pelata ensi kaudella
- Virallista: Mika Lehkosuo allekirjoitti pitkän jatkosopimuksen Palloliiton kanssa
- Haastattelu: Pieni rooli yllätti Adeleke Akinyemin – ”Mietin, olenko niin huono pelaaja?”
- Tässäkö Kerfala Cissokon korvaaja? Ruotsalaishyökkääjä siirtymässä FF Jaroon
- Ranskassa kuohuu: pelaajien ja fanien välillä fyysinen yhteenotto – ”Täysin tuomittavia”
