Valmentajalta luottamuslause Niklas Moisanderille topparihankinnan jälkeen: ”Hän pelaa aina, kun on terve”
Kuva: Getty Images
Sarjapaikastaan tiukasti taisteleva Werder Bremen vahvisti siirtoikkunan viimeisenä päivänä rivejään kokeneella 30-vuotiaalla keskuspuolustajalla Sebastian Langkampilla. Hertha Berlinistä saapunut Langkamp tuo mukanaan rutiinia peräti kahdeksalta bundesliigakaudelta.
Werder Bremenillä on Langkampin hankinnan myötä riveissään peräti viisi topparia: Langkampin ja Niklas Moisanderin lisäksi 22-vuotias Milos Veljkovic, 30-vuotias Lamine Sané ja 27-vuotias Luca Caldirola. Kaksi viimeksimainittua ovat pelanneet joukosta selvästi vähiten, mutta Langkampin, Moisanderin ja Veljkovicin kesken voisi odottaa syntyvän kovaa kilpailua peliajasta.
Bremenin valmentaja Florian Kohfeldt kommentoi perjantaina joukkueensa puolustuksen muuttunutta tilannetta. Erityisesti häneltä kysyttiin italialaisen Caldirolan mahdollisuuksista peliminuutteihin Langkampin hankinnan jälkeen. Samalla saatiin kuitenkin suomalaisittain mieluisia uutisia.
– Vasenjalkainen Luca on arvokas pelaaja ja uskon, että tarvitsemme häntä vielä kevätkaudella. On kuitenkin selvää – ja olen sanonut sen hänelle avoimesti – että Niklas Moisander pelaa aina, kun on terve, Kohfeldt sanoi Werder Bremenin kotisivujen mukaan.
Perjantain viimeistelyharjoituksissa yhdessä joukkueessa puolustivat Veljkovic ja Caldirola, ja toisessa Moisander ja Langkamp. Se, puolustaako lauantain Freiburg-ottelussa Moisanderin rinnalla Veljkovic vai Langkamp, on kuitenkin yhä avoinna.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron