”Historian surkein kisaisäntä” teki ennätyksiä ja otti ensimmäisenä maana jatkopaikan
Kuva: Getty Images
Kisaisäntä Venäjä on ollut kotikisoissaan kaikkea muuta kuin ennakkoon povattiin. Jopa Venäjällä odotukset olivat todella alhaiset omaa joukkuetta kohtaan, mutta niin vain Venäjä nappasi ensimmäisenä maana jatkopaikan pudotuspeleihin.
Venäjä voitti alkulohkon toisessa ottelussaan Egyptin selvin lukemin 3-1. Venäjä karkasi jo 3-0-johtoon toisella puoliajalla huimalla vartillaan. Avausmaali, joka meni Egyptin omasta pelaajasta maaliin, syntyi 47. minuutilla, Denis Tšeryšev teki turnauksen kolmannen maalinsa 59. minuutilla ja Artjom Dzjuba laukoi 3-0-osuman 62. minuutilla.
Egypti oli hetkessä lyöty maan rakoon eikä joukkuetta auttanut sekään, että Mohamed Salah toi rankkarilta Egyptin kahden maalin päähän hieman myöhemmin.
Venäjä on paukuttanut kahteen peliin hurjat kahdeksan maalia, mikä on kaksi maalia enemmän kuin kaksissa edellisissä turnauksissa yhteensä. Venäjä onnistui vuoden 2002 ja 2014 kisoissa yhteensä kuudesti maalinteossa. Venäjä ei selviytynyt vuosien 2006 eikä 2010 MM-kisoihin.
8 - Russia's eight goals in the first two #WorldCup games is a joint-record for a host nation (Italy 1934 also 8). Party.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kaikki jalkapallon miesten Suomen Cupista 2026
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan
- Manchester Cityn akatemian kasvatti IFK Mariehamniin
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen

