Islannin tähtipelaaja nosti Suomi-pelin esimerkiksi – kuka olisi nyt Pyry Soiri?
Kuva: Getty Images
Islannin jatkopaikka ei ole enää täysin omissa käsissä, kun se kohtaa illalla Kroatian. Jatkopaikka on kuitenkin mahdollinen, mutta se vaatii apuja Argentiinalta tai Nigerialta. Lisäksi islannin on tietysti voitettava lohkoa johtava Kroatia.
Islannilla on hieman samanlainen tilanne kuin MM-karsinnoissa syksyllä 2017. Silloin Islannin otti lohkovoiton ja Kroatia jäi toiseksi. Islanti oli parhaimmillaan, kun sitä eniten tarvittiin, jonka lisäksi Huuhkajat antoi oman osuutensa.
Suomi nousi Pyry Soirin viime hetken maalilla 1-1-tasapeliin Kroatiaa vastaan, mikä ratkaisi lopulta Islannin suoran etenemisen MM-kisoihin. Soiri nousikin Islannissa kansallissankarin asemaan, mutta nyt Islanti tarvitsee uusia sankareita muista maista.
Islannin tähtipelaaja Gylfi Sigurðsson nosti Suomelle koetun 0-1-tappion esiin peliä edeltäneessä haastattelussa.
– Niin on tapahtunut aiemminkin. Lähin esimerkki on ottelu Suomea vastaan vieraissa. Olimme vaikeassa tilanteessa silloin, mutta jotenkin me nousimme lähes mahdottomasta tilanteesta. Toivon, että nyt kävisi samoin, Sigurðsson sanoi Fifan nettisivuilla.
Suomelle koetun tappion jälkeen Islanti voitti loput kolme otteluaan ja selvisi kisoihin lohkovoittajana. Vaikka kisaurakka jäisikin alkulohkoon, Sigurðssonin mukaan kokemus on ollut upea.
– Olisi mahtavaa päästä jatkopeleihin, mutta jo oleminen MM-kisoissa auttaa nuorempia sukupolvia Islannissa. He saavat katsoa, kun oma maa pelaa MM-lopputurnauksessa ja se on mahtavaa. Ja se on jotain, mitä minun on vaikea uskoa, koska asiat eivät olleet näin, kun minä olin nuori. Tämä kokemus voi olla vain positiivinen, Islannin tähtipelaaja muistutti.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Nyt se on varmaa: Liverpool ja Mohamed Salah lähtevät eri teille
- Haastattelu: Jasse Tuominen sopeutui nopeasti uuteen rooliinsa FC Interissä
- Hurja väite: Jättimäinen moka Real Madridissa – lääkärit tutkivat Kylian Mbappélta väärän polven
- Euroopassa valtava manipulaatioskandaali
- Naatan Skyttällä selkeä toive valmennukselle – haluaa lisää peliaikaa
- Adam Marhiev valmentajastaan: ”Olen vieläkin vähän ihmeissäni”
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Tunteet kuumenevat Ranskassa – seura arvostelee PSG:n vaatimuksia
- Haastattelu: Ville Koski taistelee peliajasta La Ligassa
- Paluumuuttaja saapuu Huuhkajiin yli kolmen vuoden tauon jälkeen – ”Kilpailu on kovaa”
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Yksi maailman menestyneimmistä seuroista pysyvästi ulkona MM-kilpailuista
- ESPN: Nyt jysähtää! Zinédine Zidane Ranskan päävalmentajaksi
- Hurja hankinta: KuPS vahvistuu maalikuninkaalla
- Tutkimus: Veikkausliiga-seura on maailman edelläkävijä yhdellä osa-alueella
- Adam Marhiev valmentajastaan: ”Olen vieläkin vähän ihmeissäni”
- Tunteet kuumenevat Ranskassa – seura arvostelee PSG:n vaatimuksia