Jännitystä jo MM-kisojen aattopäivänä – näin ratkaistaan vuoden 2026 kisaisäntä
Kuva: Getty Images
Jalkapallohistorian 21. MM-kisat käynnistyvät torstaina, mutta jo tänään on edessä MM-kisajännitystä. Keskiviikkona Moskovassa valitaan nimittäin vuoden 2026 MM-turnauksen järjestäjämaa tai -maat.
Vuoden 2026 kisat ovat näillä näkymin ensimmäiset, joihin osallistuu peräti 48 maata – joskin FIFA:n puheenjohtaja Gianni Infantino haaveilee laajentamisen tapahtuvan jo Qatarin vuoden 2022 kisoihin. Kisat tullaan pelaamaan 16 kolmen maan lohkossa, jottei aikataulu veny.
Kisat siis pelataan läpi 32 päivässä nykyiseen tapaan. Myös finalisteille tulee samat seitsemän peliä kuin nytkin. Kokonaispelimäärä kasvaa kuitenkin 64 ottelusta 80 otteluun.
FIFA:n kongressi alkaa keskiviikkona kello 9 aamulla. MM-isännästä äänestetään vasta kokouksen päätteeksi, arviolta vasta klo 13-13.30:n jälkeen. Äänestystuloksen julkistaminen striimataan FIFA:n kotisivuilla.


Marokon hakemus
Marokko hakee MM-isännyyttä jo peräti viidennen kerran. Se on saanut pettyä vuosien 1994, 1998, 2006 ja 2010 isännyttä hakiessaan. Marokko esittelee hakemuksessaan 14 stadionia, jotka on ripoteltu tasaisesti ympäri maata. Stadioneista yhdeksän olisi uusia, vielä rakentamattomia. Tärkeimmät ottelut pelattaisiin Casablancassa ja Marrakechissa.
Pohjois-Amerikan yhteishakemus
Kolmen CONCACAF-maan yhteishakemuksessa Kanada on ainoa maa, joka ei ole vielä koskaan MM-kisoja isännöinyt. USA toimi kisaisäntänä vuonna 1994 ja Meksiko jo kahdesti, vuosina 1970 ja 1986. Vaikka hakijamaita onkin kolme, pelattaisiin otteluista 75 prosenttia eli 60 Yhdysvalloissa. Meksikolle ja Kanadalle jäisi 10 peliä kummallekin. Kisakaupunkeja olisi Kanadassa kolme (Montreal, Edmonton ja Toronto), Meksikossa kolme (México City, Monterrey ja Guadalajara) ja Yhdysvalloissa kymmenen. Puolivälieristä eteenpäin kaikki ottelut pelattaisiin Yhdysvalloissa. Yhdysvaltojen kisakaupungit pitää vielä rajata 17:sta kymmeneen, mutta lähtökohta on, että ainuttakaan uutta stadionia ei kisoihin tarvitsisi rakentaa. Olemassaolevia toki ehostettaisiin ja laajennettaisiin. Yhteishakemuksen menestyksen suurimpana uhkana on pidetty juurikin Trumpin politiikkaa. Moni äänioikeutetuista FIFA:n jäsenliitoista saattaa haluta ”näpäyttää” Trumpia äänestyspäätöksellään, muun muassa muutamia muslimimaita koskettavan maahantulokiellon takia. Toinen kysymysmerkki kolmoishakemuksen yllä on, että hakemus saa kovaa kritiikkiä myös Yhdysvaltojen sisällä. Muun muassa naisfutiksen maalivahtilegenda Hope Solo sanoi julkisesti, ettei USA ansaitsisi MM-kisoja, ja hän näkisi mieluusti kisat jossain toisessa maassa (ei tosin myöntänyt kannattavansa Marokkoakaan).
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Katso: Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat kesäkuun peleihin – mukana paljon Veikkausliiga-pelaajia
- Neymar kiisti huhupuheet: ”Ei ole mitään ongelmaa”
- Lehti: Jesse Joronen herättää kiinnostusta Serie A:ssa
- Doni Arifin kausi päättyi helpotukseen – Greuther Fürth säilytti sarjapaikkansa
- Wolfsburg joutui kiusalliseen tilanteeseen – vanha väite kaivettiin taas päivänvaloon
- Huuhkajat kohtaa MM-kisoihin valmistautuvan Saksan – näin näet ottelun
- Lionel Messin vammasta tuli uutta tietoa
- Nyt jysähti Saksassa: Wolfsburg ulos Bundesliigasta
- Tässä Kolumbian joukkue MM-kisoihin – tähtinä James Rodríguez ja Luis Díaz
- AC Milanissa joukkopotkut – Massimiliano Allegrille kenkää
- Huuhkajat kohtaa MM-kisoihin valmistautuvan Saksan – näin näet ottelun
- Nyt jysähti Saksassa: Wolfsburg ulos Bundesliigasta
- Katso ilmaiseksi: PSG kohtaa Arsenalin Mestarien liigan finaalissa
- Lionel Messin vammasta tuli uutta tietoa
- Wolfsburg joutui kiusalliseen tilanteeseen – vanha väite kaivettiin taas päivänvaloon
- Sensaatio! Divariseura pääsi ensi kaudeksi Eurooppa-liigaan
- Tässä on Espanjan MM-kisajoukkue – ei yhtään pelaajaa Real Madridista
- Tässä Kolumbian joukkue MM-kisoihin – tähtinä James Rodríguez ja Luis Díaz
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja erosi
- AC Milanissa joukkopotkut – Massimiliano Allegrille kenkää