Leicesterissä suuri suru – ilmailutragediat ovat koetelleet jalkapallomaailmaa aiemminkin
Kuva: Getty Images
Jalkapallomaailmaa, Valioliigaa ja Englantia on järkyttänyt syvästi lauantai-iltana tapahtunut helikopterionnettomuus. Maahansyöksyssä menehtyivät kaikki viisi kopterissa ollutta henkilöä. Kahden pilotin lisäksi kuolleiden joukossa on Leicester City FC:n omistaja ja puheenjohtaja Vichai Srivaddhanaprabha sekä kaksi seuran työntekijää.
Ilmailutapaturmat ovat koetelleet jalkapallomaailmaa aiemminkin. Leicesterin tragedia toi etenkin Englannissa ja Lontoossa mieleen lähes päivälleen 22 vuotta aiemmin tapahtuneen helikopterionnettomuuden, jossa kuoli Chelsean silloinen varapuheenjohtaja Matthew Harding. 42-vuotias Harding oli palaamassa helikopterilla Chelsean vierasottelusta Boltonia vastaan.
Lentokoneella tapahtuneet onnettomuudet ovat jättäneet myös lähtemättömän surullisia tahroja jalkapalloilun historiaan. Alla on listattuna joitain historian merkittävimpiä lentoturmia, joissa jalkapallojoukkueet tai -vaikuttajat ovat olleet osallisina:
- Toukokuussa 1949 Torino FC:n pelaajista 18 menehtyi, kun lentokone syöksyi maahan lähellä Torinon lentokenttää. Lisäksi turmassa menehtyi viisi seuran taustahenkilöstöön kuuluvaa ihmistä.
- Helmikuussa 1958 Manchester Unitedin maineikkaan ”Busby Babesin” pelaajista kahdeksan menehtyi, kun lentokone epäonnistui kolmannessa nousuyrityksessään Münchenin lentokentältä huonoissa sääolosuhteissa. Turmasta selvinneistä pelaajista Bobby Charlton pelasi loistokkaan pelaajauran, muttei kykene edelleenkään puhumaan tapahtuneesta ilman suurta liikutusta.
- Syyskuussa 1969 bolivialaisen The Strongest -seuran koko pelaajisto taustajoukkoineen menehtyi. The Strongest on Bolivian vanhin yhä aktiivinen jalkapalloseura. Lentokone syöksyi maahan lentäjän virheen seurauksena.
- Joulukuussa 1987 perulaisen Allianza Liman koko joukkue menehtyi, kun kone syöksyi Tyyneen valtamereen lähellä määränpäätään. Koneessa esiintyneen teknisen vian takia kone ei voinut laskeutua kiitoradalle, ja kentän läheisyydessä kaarrellessaan pilotti lensi koneen liian lähelle merta.
- Huhtikuussa 1993 käytännössä koko Sambian A-maajoukkue menehtyi, kun joukkuetta kuljettanut pienkone putosi mereen Gabonin rannikon edustalla. Joukkue oli matkalla MM-karsintaotteluun Senegalia vastaan. Turman syyksi tulkittiin lentokoneen huonon teknisen kunnon, tuleen syttyneen moottorin ja väsyneen pilotin inhimillisen virheen yhdistelmä.
- Marraskuussa 2016 brasilialaisen Chapecoensen joukkuetta kuljettanut lentokone syöksyi maahan Kolumbiassa polttoaineen loputtua. Koneen 77 matkustajasta 71 menehtyi turmassa. Henkiinjääneistä kolme oli joukkueen pelaajia.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPSille surkeita uutisia – keskikenttäpelaaja pitkään sivussa pelikentiltä
- Virallista: Palloliiton jättänyt Erkka V. Lehtola löysi uuden työpaikan
- Juniorimaajoukkueissa pelannut lupaus lähtee Ilveksestä
- Hurja huhu! Maailman paras jalkapalloilija Saudi-Arabiaan?
- Haastattelu: Huippusarjoihin tähtäävä Niklas Pyyhtiä taistelee peliajasta Italiassa – ”En sano, että nyt olisi mennyt huonosti, mutta…”
- 2030 MM-finaalin maa selvillä
- Sepp Blatter kannustaa boikotoimaan Yhdysvaltojen MM-kisoja
- Bayern-pomo kommentoi Harry Kanen tulevaisuutta seurassa
- Huippuvalmentajaa roimittiin ChatGPT:n käytöstä – nyt hän vastasi kritiikkiin
- Menikö liian pitkälle? Saksalaisikonin somevideo kummastuttaa – ”Oletko tosissasi?”
- Jalkapallolegenda ja NHL-pelaaja kaupoilla – tähtitieteellisiä summia pelissä
- Hurja huhu! Maailman paras jalkapalloilija Saudi-Arabiaan?
- Haastattelu: Huippusarjoihin tähtäävä Niklas Pyyhtiä taistelee peliajasta Italiassa – ”En sano, että nyt olisi mennyt huonosti, mutta…”
- Juniorimaajoukkueissa pelannut lupaus lähtee Ilveksestä
- Bayern-pomo kommentoi Harry Kanen tulevaisuutta seurassa
- 2030 MM-finaalin maa selvillä
- Huippuvalmentajaa roimittiin ChatGPT:n käytöstä – nyt hän vastasi kritiikkiin
- FotbollDirekt: Matias Siltanen jäämässä kevääksi Djurgårdeniin
- Menikö liian pitkälle? Saksalaisikonin somevideo kummastuttaa – ”Oletko tosissasi?”
- Italian entinen maalitykki tuki maahanmuuttoviraston voimankäyttöä Yhdysvalloissa