Football Leaks: Man City ja ”Projekti Pitkäjousi” – näin Valioliigan suurseura kiertää taloudellisia sääntöjä

© Kuva: Getty Images
Championshipissä Fulhamilla on nousu mielessä! käytä hyväksesi vetoidea ja talletusbonus!

Football Leaks ja saksalaislehti Der Spiegel hengittävät tällä hetkellä tiheästi Englannin suurseuran, Valioliigan hallitsevan mestarin, Manchester Cityn niskaan.

Manchester City siirtyi vuonna 2008 upporikkaan sheikki Mansour bin Zayed al-Nahyanin omistaman Abu Dhabi United Groupin omistukseen. Tuon jälkeen seuraan on virranut jalkapallon mittakaavalla ennennäkemätön summa rahaa.

Vuosina 2008-2012 Mansour sijoitti lähes 1,3 miljardia euroa Manchester Cityyn. Rahan mukana tuli uusia, nimekkäämpiä pelaajia sekä menestystä. Omistajanvaihdoksensa jälkeen City on voittanut yhdeksän pokaalia, joista kolme on tullut Valioliigan mestaruuksista.

Euroopan jalkapalloliitto Uefa perusti vuonna 2013 taloudellisen reilun pelin, eli Financial Fair Play (FFP) -säännöstön, jolla pyritään estämään seurojen ylivelkaantumista ja ajautumista konkurssiin sekä kieltämään seuroja tuhlaamasta enemmän kuin ne tienaavat.

Manchester Cityn ”luova taloudenpito”, jolla seura tiettävästi kiertää ja rikkoo FFP-säännöstöä, on ollut julkinen salaisuus jo pitkään. FFP estää Cityä käyttämästä ökyrikkaan omistajansa rahoja mielin määrin, mutta sponsoreilta saadut rahat lasketaan hyväksytyiksi tulonlähteiksi. City onkin Football Leaksin mukaan keksinyt keinoja, joilla se saa pumpattua rahaa Abu Dhabista vilpillisesti seuraan.

LUE MYÖS: ”Football Leaksilta rajuja syytöksiä Manchester Cityä kohtaan – varsin luovaa taloudenpitoa”

Projekti Pitkäjousi

Manchester Cityn sisäisessä tiedotteessa todettiin vuonna 2013, että seura ei kykene noudattamaan Uefan FFP-säännöstöä ilman merkittäviä lisätuloja.

Football Leaksin mukaan City aloitti kulissien takana salaisen projektin, joka kulkee nimellä Project Longbow, eli suomeksi Projekti Pitkäjousi. Nimi juontaa juurensa englantilaisten ja ranskalaisten taisteluun, jossa englantilaiset käyttivät pitkää jousipyssyä vihollisiaan vastaan. Tällä kertaa vihollisena oli Uefan silloinen presidentti, ranskalainen Michel Platini.

Suuret tappiot eivät ole Citylle ongelma, kunhan Uefa ei saa tietää niistä. Projekti Pitkäjousen tarkoitus oli luoda malli, jolla seura voisi ohjata operatiivisia kuluja osittain tai kokonaan pois seurasta.

Tätä tarkoitusta varten City perusti sisaryrityksen, jonka toimintaan kuului esimerkiksi pelaajien markkinointioikeudet. Normaalisti seurat maksavat pelaajilleen siitä, kun ne käyttävät heitä mainonnassaan.

City sai vilpillisesti pudotettua omia kustannuksiaan, koska sen perustama sisaryhtiö, Fordham Sports, osti seuran pelaajien markkinointioikeudet, ja maksaa pelaajille mainoksista. City hyötyi tästä kikkailusta myös siten, että se sai markkinointioikeuksien myynnistä lähes 30 miljoonan euron lisätulot, jotka se saattoi ilmoittaa Uefalle.

Manchester Cityn talousjohtaja Jorge Chumillas kuvaili Football Leaksin mukaan Fordham Sportsia ”erittäin tärkeäksi” Projekti Pitkäjouselle.

Tiivistetysti Fordham Sports operoi seuraavasti: Sheikki Mansourin osakeyhtiö Abu Dhabi United Group siirtää rahaa Fordham Sportsille, joka ostaa Cityn pelaajien markkinointioikeudet ja maksaa pelaajille mainoksista. Koko maksuliikennettä ohjaa Manchester City, ja Fordham Sports on vain Abu Dhabista pumpattavien varojen väline.

Uefa löysi ensimmäisen FFP-kauden selvityksissään Cityn taloudellisesta toiminnasta sääntörikkomuksia. Manchesterilaisseura selvisi kuitenkin lievin sanktioin, koska Euroopan jalkapalloliiton silloinen pääsihteeri, Kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan nykyinen presidentti, Gianni Infantino kohteli seuraa silkkihansikkain.

Projekti Pitkäjousen keskiössä oleva Fordham Sports -kuvio ei kuitenkaan vaikuta olleen kattojärjestön tiedossa. Tuolloin Uefan syynissä olivat muut sponsorisopimusten arvot.

Football Leaksin tutkimusryhmä pyysi Manchester Cityltä lausuntoa näitä talousjärjestelyjä koskien, mutta City ei vastauksia halunnut antaa. Cityn mielestä kyseessä on vain ”organisoitu ja selkeä yritys vahingoittaa seuran mainetta”.


MAKU VOITTOON | NAPPAA JÄTTIKERROIN 30.00

1. Avaa pelitili Betsafelle ja talleta.
2. Lyö vähintään 1€ veto Makwanin voitosta.
3. Jos Maku voittaa, saat 30€ bonusrahaa vetovoittosi lisäksi!

Championshipissä Fulhamilla on nousu mielessä! käytä hyväksesi vetoidea ja talletusbonus!