Ruotsi nappasi kolme pistettä ja lohkovoiton Venäjän kustannuksella

Nations Leaguen lohkovaihe saatiin päätökseen tiistaina.
Ruotsi nousi B-liigan kakkoslohkon voittajaksi kaatamalla Friends Arenalla Venäjän 2-0. Joukkueet päätyivät samaan pistemäärään, mutta Ruotsi oli keskinäisten otteluiden vertailussa lopulta parempi. Venäjälle olisi riittänyt lohkovoittoon tasapeli.
Toppari Victor Lindelöf pääsi jysäyttämään pelivälineen sisään kulmapotkun jälkitilanteessa hieman ennen taukovihellystä. Loppulukemat sinetöi Marcus Berg, joka oli 72. minuutilla oikeassa paikassa oikeaan aikaan ja pääsi laittamaan paluupallon tyhjiin.
A-liigan päätöspelinä nähtiin Portugalin ja Puolan välinen mittelö, joka päättyi 1-1-tasapeliin.
Ottelu oli Nations Leaguen kannalta merkityksetön, koska Portugali oli jo varmistanut lohkovoiton ja Puolan putoaminen B-liigaan oli myös varmaa jo ennen ottelun alkua. Puolalle tasapeli merkitsee kuitenkin sitä, että se on 2. joulukuuta suoritettavassa EM-karsintojen arvonnassa ykköskorissa. Saksalle tiistain tulos merkitsee putoamista karsintojen kakkoskoriin.
C-liigassa selvisi tiistaina kaksi viimeistä lohkovoittajaa.
Skotlanti voitti C-liigan ykköslohkon kukistamalla Israelin 3-2. Joukkueet lähtivät lohkon päätöspeliin tasapisteistä.
Serbia voitti neloslohkon kaatamalla jumbojoukkue Liettuan 4-1. Lohkon voitosta taisteli myös Romania, joka voitti Montenegron 1-0, mutta jäi lopulta kahden pisteen päähän Serbiasta.
A:
B:
C:
D:
These will change as teams qualify through regular EURO qualifying
D-liigassa haettiin viimeistä lohkovoittajaa, joka selvisi Kosovon ja Azerbaidžanin välisessä ottelussa. Azerbaidžan olisi tarvinnut täyden pistepotin. Kosovolle olisi riittänyt tasapeli, mutta se kuritti Azerbaidžania kotonaan lukemin 4-0.
Samassa lohkossa pelattiin myös panokseton Maltan ja Färsaarten välinen ottelu, joka päättyi 1-1-tasapeliin.
Liigojen B, C ja D lohkovoittajat pelaavat seuraavassa Nations Leaguessa tasoa ylempänä. Liigojen A, B ja C lohkojumbot putoavat alempaan divisioonaan. A-liigan lohkovoittajat Portugali, Hollanti, Sveitsi ja Englanti kisaavat ensi kesänä Nations Leaguen mestaruudesta.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan