VPS hankki EM-kotikisojen pelaajan – ”Pääsihän siinä näkemään vähän Vaasaakin”

Kuva: Juha Tamminen
Vaasan Palloseura tiedottaa kotisivuillaan tehneensä yksivuotisen sopimuksen puolustaja Martti Haukiojan kanssa. Sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Haukioja siirtyy Vaasaan Ilveksestä. Aiempaa pelikokemusta hänellä on myös lainapesteiltä Jazzista ja JJK:sta, sekä italialaisen Chievon akatemiasta.
Haukioja kuului viime kesänä myös Suomen alle 19-vuotiaiden EM-joukkueeseen Pohjanmaalla pelatussa turnauksessa. Peliminuutit kisoissa jäivät vähiin, mutta ainakin uusi kotiseutu tuli tutuksi.
– Jäi se vähän kalvamaan, kun vastuuta ei oikein tullut, mutta siitä sisuuntuneena olen tehnyt töitä treenikentillä entistä kovemmin, Haukioja kertoo VPS:n tiedotteessa.
– Se oli kuitenkin hieno kokemus ja pääsihän siinä näkemään jo vähän Vaasaakin. Oikein hyvältähän se näytti.
188-senttisen Haukiojan tutuin pelipaikka on vasemman laitapakin tontti, mutta hän on pelannut paljon myös topparina.
– Hänellä on hyvä vasen jalka ja hyvä syöttövalikoima, Vepsun päävalmentaja Petri Vuorinen kuvaili uutta hankintaa.
Haukioja pelasi viime kaudella kaikkiaan seitsemän peliä Ykköstä ja viisi Veikkausliigaa. Ykkösessä tilastoihin kirjattiin yksi maali ja Veikkausliigassa yksi maalisyöttö, Ilveksen 2-1 -vierasvoitossa juuri VPS:stä. EM-kotikisoissa hän katsoi kaikki pelit kokonaisuudessaan penkiltä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Pikkuhuuhkajat taipui loppuhetkillä Espanjalle – Lehkosuo: ”Pelasimme erittäin uskottavan ottelun voitosta”
- Virallista: AC Oulu palkkasi Mika Nurmelan urheilujohtajakseen
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Vahvistus: Ruotsi on antanut potkut päävalmentajalleen
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- Katso: Intiassa todistettiin satumaista maalia – ”Tämä on paras maali, jonka olet koskaan nähnyt”
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- Katso: Intiassa todistettiin satumaista maalia – ”Tämä on paras maali, jonka olet koskaan nähnyt”
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Raivokas purkaus Ruotsin pukukoppikäytävällä
- Onko vitsi toteutumassa? Jari Litmanen palasi kilpakentille
- Cristiano Ronaldo ”puttasi” itselleen uuden maaliennätyksen
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Pikkuhuuhkajat taipuivat Espanjalle – lopputulos tuntui isolta pettymykseltä
- Uskomaton tarina: Helsinkiäkin pienempi maa MM-kisoihin!