Huuhkaja-vahdin sopimus Norjaan varmistui – ”Mikään ei muutu ja työ jatkuu”
Kuva: Juha Tamminen
Norjan pääsarjasta viime kauden päätteeksi pudonnut Sandefjord vahvisti tiistai-iltana sopimuksen Huuhkajien maalivahdin Walter Viitalan kanssa. Kontrahtin pituutta seura ei paljastanut.
– 27-vuotias saapuu Malmöstä, ja on valmis auttamaan poikia nousemaan Eliteserieniin, tiedotteessa todetaan.
Viitala pelasi viime syyskauden pätkäsopimuksella Malmö FF:ssä, mutta sai peliaikaa vain puolentoista ottelun verran. Miehen sopimusta ei jatkettu. Tammikuussa Viitala lähti hakemaan pelipaikkaa MLS-seura Minnesota Unitedista, mutta lopulta hän päätyi Norjaan.
Sandefjordissa Viitalalle lienee tarjolla selkeä ykkösvahdin asema, jollaisesta hän ei olekaan nauttinut sitten vuoden 2016, jolloin torjuja pelasi mahtavan kauden IFK Mariehamnissa. Tuolloin Viitala pelasi Veikkausliigassa ennätykselliset 18 nollapeliä ja johdatti IFK Mariehamnin sarjan yllätysmestariksi. Hyvät otteet poikivat siirron tanskalaiseen Viborgiin, jossa lopullista läpilyöntiä ei kuitenkaan tapahtunut.
[readmore from=Viitala-Walter]
Sandefjordin muilla maalivahdeilla, 22-vuotiaalla Jacob Storevikilla ja 19-vuotiaalla Jesper Granlundilla ei kokemusta pääsarjatason jalkapalloilusta ole. Sandefjord sen sijaan on tuttu myös pääsarjasta, mutta samalla se täyttää täydellisesti myös hissijoukkueen määritelmän. Viimeiseen viiteen sarjakauteen kun mahtuu kaksi sarjanousua ja kaksi putoamista.
195-senttinen Viitala on tuttu myös Suomen nuorisomaajoukkueista. A-maajoukkueessa hän on pelannut kaksi ottelua, joista jälkimmäisen viime tammikuussa Viroa vastaan Qatarissa.
– Olen todella iloinen liittyessäni Sandefjordiin. Mikään ei muutu ja työ jatkuu, Viitala kirjoitti twiitissään.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Nyt se on varmaa: Liverpool ja Mohamed Salah lähtevät eri teille
- Haastattelu: Jasse Tuominen sopeutui nopeasti uuteen rooliinsa FC Interissä
- Hurja väite: Jättimäinen moka Real Madridissa – lääkärit tutkivat Kylian Mbappélta väärän polven
- Euroopassa valtava manipulaatioskandaali
- Naatan Skyttällä selkeä toive valmennukselle – haluaa lisää peliaikaa
- Adam Marhiev valmentajastaan: ”Olen vieläkin vähän ihmeissäni”
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Tunteet kuumenevat Ranskassa – seura arvostelee PSG:n vaatimuksia
- Haastattelu: Ville Koski taistelee peliajasta La Ligassa
- Paluumuuttaja saapuu Huuhkajiin yli kolmen vuoden tauon jälkeen – ”Kilpailu on kovaa”
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Yksi maailman menestyneimmistä seuroista pysyvästi ulkona MM-kilpailuista
- ESPN: Nyt jysähtää! Zinédine Zidane Ranskan päävalmentajaksi
- Hurja hankinta: KuPS vahvistuu maalikuninkaalla
- Adam Marhiev valmentajastaan: ”Olen vieläkin vähän ihmeissäni”
- Tutkimus: Veikkausliiga-seura on maailman edelläkävijä yhdellä osa-alueella
- Tunteet kuumenevat Ranskassa – seura arvostelee PSG:n vaatimuksia
