Inter-luotsi debytoi päävalmentajana entisellä kotistadionillaan: ”Varmasti tunteikas peli minulle”
Kuva: Juha Tamminen
Tänään se on täällä. Veikkausliigan kausi 2019 käynnistyy kahdella ottelulla, kun Inter matkustaa HJK:n vieraaksi Helsinkiin ja RoPS vierailee Kuopiossa KuPS:n vieraana.
Sarja-avaus Töölössä on sikälikin mielenkiintoinen, että vastakkain asettuvat toisilleen kaksi hyvin tuttua valmentajaa. Päävalmentajauraansa FC Interissä aloittava José Riveiro kun toimi edelliset vuodet HJK:ssa Mika Lehkosuon apulaisvalmentajana.
– Minulla oli hienot 2,5 vuotta HJK:ssa ja suhteeni sekä seuraan että moniin työntekijöihin on edelleen erityinen. Huominen ottelu on varmasti tunteikas minulle, mutta se on sitä jo pelkästään kauden avausotteluna, eikä HJK-aikani takia, Riveiro kommentoi tuntojaan Interin kotisivuilla.
– Olen todella motivoitunut aloittamaan ja valmis kantamaan vastuuni. Minusta olimme todella onnekkaita, koska meillä on mahdollisuus olla mukana avauspäivän ottelussa, joka pelataan hyvissä puitteissa ja toivottavasti hyvän yleisömäärän edessä. Olemme valmiita ottamaan haasteen vastaan.
HJK ei ole hävinnyt Interille kahden edellisen veikkausliigakauden aikana, ja vaikeaa turkulaisilla on ollut etenkin Helsingissä. Suomen Cupissa Inter on kuitenkin niskan päällä. HJK nujertui viime vuonna Suomen Cupin finaalissa Töölössä, ja tällä kaudella viimeksi Helmikuussa Veritas Stadionilla.
[readmore from=Riveiro-Jose]
– En tiedä, onko edessämme huomenna vielä kauden vaikein ottelu, mutta varmuudella HJK luo sellaisia ongelmia kentällä, joita kaikki joukkueet eivät luo. Vastapuolella olleena tiedän kuitenkin, että HJK:n vieraana pelaaminen tuo ylimääräistä motivaatiota ja toisaalta taas vähentää menestyspaineita vierasjoukkueelta, espanjalaisluotsi Riveiro arvioi ennakkoasetelmia.
Veikkausliigan kaikki ottelut ovat katsottavissa Ruutu-palvelussa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Päättikö Jari Litmanen uransa vihdoin? – ”Viimeinen unelmani jalkapalloilijana”
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Iso takaisku! Kevin de Bruyne pitkälle sairauslomalle
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Katso: Onni Valakari maalinteossa – San Diego aloitti MLS:n pudotuspelit voitolla
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- Katso: Adrian Svanbäck iski komean maalin Allsvenskanissa
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- Fanit protestoivat – kohussa ryvettynyt tähti päätyi rajuun ratkaisuun
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- Jättimäinen käänne Serie A:n mestaruustaisteluun? ”Joku on kironnut meidät”
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- Uskomaton vire! Leo Walta täysin pitelemätön Ruotsissa
- Katso: Adrian Svanbäck iski komean maalin Allsvenskanissa