Lehti: Nike löi Borussia Dortmundin 14-vuotiaalle superlupaukselle megadiilin käteen – sopimuksen arvo voi nousta 10 miljoonaan euroon
Kuva: Getty Images
Borussia Dortmundin 14-vuotias hyökkääjälupaus Youssoufa Moukoko on solminut sponsorisopimuksen yhdysvaltalaisen urheiluvaatejätti Niken kanssa, kertoo Bild.
Kamerunissa syntynyt, mutta Saksaa juniorimaajoukkueessa edustanut Moukoko on tehnyt tuhoisaa jälkeä Dortmundin alle 17-vuotiaiden joukkueessa, jossa hän on toiminut myös kapteenina. Hyökkääjälupaus on pelannut B-juniorien Bundesliigassa 21 ottelua, joissa hän on tehnyt yhteensä 36 osumaa ja antanut kuusi maalisyöttöä.
Dortmund johtaa sarjaa kuuden pisteen erolla Kölniin, kun neljä kierrosta on pelaamatta. Hieman alle puolet joukkueensa osumista viimeistellyt Moukoko on sarjan maalipörssin kärkinimi. Maalitilastossa toisena on Bayer Leverkusenin Emrehan Gedikli, jolla on kasassa 19 osumaa.
Bildin mukaan Moukoko sai Niken kanssa solmimastaan sponsorisopimuksesta noin miljoonan euron allekirjoitusbonuksen. Diilin arvo voi kasvaa jopa kymmeneen miljoonaan euroon, jos hyökkääjän urakehitys täyttää tietyt kriteerit. Seuraavat bonukset voivat aktivoitua vasta, kun Moukoko debytoi Saksan miesten pääsarjassa Bundesliigassa.
Liigan sääntöjen mukaan hän saa pelata Dortmundin edustusjoukkueessa täytettyään 16 vuotta, eli noin 1,5 vuoden päästä marraskuussa 2020.
Moukoko siirtyi Dortmundin organisaatioon vuonna 2016 St Paulista. Hän debytoi 12-vuotiaana Saksan U16-maajoukkueessa ja teki kolme maalia neljään otteluun.
Hänen tekemisensä kiinnostavat myös sosiaalisessa mediassa. Hyökkääjälupauksella on kuvapalvelu Instagramissa 267 000 seuraajaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy
- Somessa huippusuosion saavuttanut tili nosti HJK-juniorin, 8, valokeilaan – ”Se ei ole normaalia”
- Palaako Füllkrug Bundesliigaan?
- Benjamin Källman taas maalinteossa – maalipörssissä kolmantena
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman