Levisikö Drake-kirous Amerikasta eurofutikseen? – AS Romalta hauska reaktio
Kuva: Getty Images
ESPN aprikoi sivuillaan, onko eurooppalaiseen jalkapalloiluun levinnyt pohjoisamerikkalaista urheilua värittänyt ”Drake-kirous”. Sivuston mukaan joukkueet, joita kanadalaisräppäri Drake kannattaa – tai joiden pelaajia hän lähestyy – on tuomittu jäämään vaille menestystä.
Oman osansa Drake-kirouksesta ovat saaneet muun muassa koripallojoukkueet Kentucky Wildcats ja Toronto Raptors, sekä yksilöurheilijoista vapaaottelija Conor McGregor.
Drake on aloittanut äskettäin kiertueensa Euroopassa, ja niin Arsenal, Crystal Palace ja PSG hävisivät heti, kun laulaja tapasi jonkun joukkueen tähtipelaajista. Arsenalin johtohahmoista Draken vierellä poseerasi Pierre-Emerick Aubameyang, ja kun PSG:n laitapakki Layvin Kurzawa vieraili Draken konsertissa, taipui PSG pahimpaan tappioonsa 19 vuoteen (1-5 sarjakakkosta Lilleä vastaan).
Draken Euroopan-kiertue jatkuu vielä huhtikuun loppuun, joten nyt mantereen futisseuroissa pelätään kirouksen jatkumista. Serie A:n viidentenä majaileva ja Mestarien liiga -paikasta taisteleva AS Roma ottikin asiaan hauskan näkökannan. – Kaikkia Roman pelaajia kielletään ottamasta valokuvia Draken kanssa kauden loppuun asti, Roman Twitterissä kirjoitettiin.
All Roma players banned from taking photos with Drake until the end of the season
LUE MYÖS:
- Paikallismedia: Positiivisia uutisia polvivamman saaneesta Naatan Skytästä
- Jacob Friis kertoi mielipiteensä Leo Wallan MLS-siirrosta
- Haastattelu: Joona Veteli siirtyi HJK:hon voittaakseen Veikkausliigan mestaruuden
- Haastattelu: Jacob Friis perusteli pelaajavalintojaan – tästä syystä kovia nimiä ei nostettu Huuhkajiin
- Pikkuhuuhkajilla nimekäs kokoonpano U21-EM-karsintoja varten
- Huuhkajat nimesi kokoonpanonsa Nations League -otteluihin – yllättäviä nimiä ulkona
- Pikkuhuuhkajat – U21 EM-karsinnat: TV, joukkue, ottelut, tulokset
- Lille aloittanut kauden erinomaisesti – Davide Ancelotti paljasti hauskan yksityiskohdan
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
